Główna / Moda / Zdrowie / Arbuz – to idealny owoc, duży wartości odżywczych – pochodzi on ze środkowych i południowych rejonów Afryk

Arbuz – to idealny owoc, duży wartości odżywczych – pochodzi on ze środkowych i południowych rejonów Afryk

Arbuz – to wspaniały owoc, pełny wartości odżywczych – pochodzi on ze wewnętrznych i południowych rejonów Afryki, gdzie jest dziko. W kulturze wielki istnieje z ok. 1500 r. p.n.e., natomiast na Daleki Kontynent trafił tylko w XII wieku dzięki zakonowi krzyżackiemu, a teraz w XIV wieku na terenie Polski widocznych było mało zmian tego skutku. 

Współcześnie w Europie produkuje się arbuzy w Hiszpanii, Portugalii, we Włoszech, Chorwacji, Francji, Grecji, na Węgrzech, Bułgarii, Rumuni natomiast na południu Rosji. W Polsce hoduje się go również, zwykle w cieplarniach natomiast są to zmiany mniej słodkie w zderzeniu z owocami z południa Europy. Arbuzy mogą stanowić całe lub duże, o kolorze skórki od jasnozielonego do ciemnozielonego, przeplatanymi jaśniejszymi paskami. Najczęściej spotykanym kolorem miąższu jest jasnoczerwony, a są te nowe mniej popularne formy, w jakich miąższ ma kolor ciemnobrązowy, pomarańczowy, żółty, różowy lub biały. 

100 g tego efektu to jakiś 30 kalorii (kcal) – nie jest wówczas zbyt duży. W medycynie prostej był czymś na podagrę, podrażnienie wątroby i trudności z wydaleniem moczu. W miąższu arbuza znajduje się ok. 92% wody, reszta to węglowodany i błonnik pokarmowy. Arbuzy mają te trochę witamin a soli mineralnych. Żywieniowo arbuz jest podawany ze względu na budowa witamin tj: beta-karotenu (witamina A) oraz witaminy C, w krótszym stopniu witamin: B1, B2, B5 i B6 i minerałów tj: magnezu, fosforu, potasu, miedzi i manganu. Arbuzy są niezwykle świeże i doskonale gaszą pragnienie. Lekki i wzmacniający smak zawdzięcza arbuz zawartości kwasu jabłkowego i cytrynowego, ale arbuz to wielkie źródło likopenu i glutationu, cennych przeciwutleniaczy (likopen jest popularny ze bliskiej zdolności do ograniczenia ryzyka wielu innych sposobów nowotworów) oraz cytruliny stymulującej odporność. Arbuzy mają ponad słabe działanie przeciwbakteryjne i przeciwzakrzepowe. Dzięki dużej ilości wody arbuz działa moczopędnie i oczyszcza organizm z toksyn. Jego miąższ i sok zaleca się podawać chorym w stanach podgorączkowych. Istnieje też dobry w działaniu obrzęków spowodowanych zaburzeniami pracy serca i nerek. Dzięki błyszczącej skórze i warstwie wosku, która odbija promienie słoneczne, miąższ arbuza zachowuje niższą temperaturę niż otaczające powietrze, co potęguje wrażenie świeżości. Sok z arbuza wpływa tonizująco na skórę, zawarte w nim enzymy działają ściągająco, dlatego wykorzystywany jest ponad jako zwykły sposób przeciwzmarszczkowy i oczyszczający. Dobre rezultaty daje wcieranie soku z arbuza w skórę wokół oczu, albo okłady z plastrów tego produktu na bród oraz szyi. Pomaga przy leczeniu stanów zapalnych skóry i zajadów.

Kupując arbuzy, należy sprawdzić, czy zysk jest męski i ciekawy do spożycia. Najczęściej kupujący pukają w jego rolę gdy wydaje głuchy dźwięk, to świadczy, iż istnieje mądry i lekki. Arbuzów nie można zbyt długo przechowywać. Że jesteśmy pomysł przechować arbuza, więc znacznie w sumie (jeżeli nie jest zbyt dojrzały, może występować nawet kilkanaście dni), a pokrojone kawałki – owinięte folią w lodówce (maksymalnie 3 dni). Pokrojone kawałki powinno się kupować tylko pod warunkiem, że sprzedawca podzielił owoc przy nas. Zbyt długo będące przekrojone arbuzy mogą nagle się zepsuć. Arbuzy świetnie przyznają się do deserów, sałatek.

O admin

Zobacz także

Masaż znajduje duże zastosowanie w upraw i kosmetologii.

REKLAMA: kurs masażu Bydgoszcz Masaż znajduje szerokie użycie w trosk i kosmetologii. Różnorodność odmian tego …