Główna / nauka / Bez wątpienia byliśmy świadkami wielu mądrych i technologicznych przełomów.

Bez wątpienia byliśmy świadkami wielu mądrych i technologicznych przełomów.

Bez wątpienia byliśmy świadkami wielu teoretycznych i technologicznych przełomów. Niestety, słabo przebijały się do oceny publicznej, bo chowały je polityczne kryzysy, które przyciągały uwagę światowych mediów.

Ale zaryzykuję tezę, iż za sto lat zatrudnieni będą daleko pamiętali zaobserwowanie pierwszych fal grawitacyjnych, wyhodowanie komórek jajowych całkowicie poza organizmem mamy lub pojawienie się małych i tanich sekwencjonerów DNA niż to zakręty światowej polityki.

Po raz pierwszy zaobserwowano na Gospodarce fale grawitacyjne

O odkryciu fal grawitacyjnych poinformowali w lutym astrofizycy na kilku konferencjach prasowych, które dodatkowo dokonały się w USA i Europie.

Bycie takich fal przewidział Albert Einstein dokładnie sto lat temu, w swojej książki z 1916 roku, ale do owej pory istniały na nie tylko pośrednie dowody. Fale grawitacyjne nie rozchodzą się w strefie gdy na wzór fale elektromagnetyczne czy akustyczne. To oscylacje samej czasoprzestrzeni. Powodują, iż taż przestrzeń chowa się i obejmuje.

Fale zostały zauważone 14 września 2015 roku przez dwa amerykańskie detektory LIGO – w okresie Waszyngton i Luizjanie. Sygnał przez chwila miesięcy sprawdzał zespół kilkuset naukowców z pełnego globu, wśród nich oraz fizycy z Krajowy, jacy stawiają grupę Polgraw. Dziewięciu z nich stanowi podpisanych pod ogłoszeniem o odkryciu, które ukaże się w pisaniu „Physical Review Letters”.

Z oceny wynika, że fale zostały wzbudzone przez dwie czarne dziury, które spiralnie leciały na siebie i zlały się w pewną konkretniejszą czarną dziurę. Wtedy najsilniejsza eksplozja, jaką zanotowali w sprawie. Kataklizm liczniejszy niż wybuchy supernowych czy błyski gamma.

W elemencie sekundy przelewające się czarne dziury wyemitowały o wiele dużo sile, aniżeli w tymże indywidualnym momencie wyświeciły łącznie wszystkie gwiazdy w kosmosie. Stanowiła zatem stąd w owym kryzysie eksplozja lżejsza niż pełny Świat. Wydarzyła się w trasy ponad miliarda lat świetlnych

Po przyjściu do nas skala tych fal spadła tak głęboko, że cierpiąc przez Ziemię, wspominały teraz jedynie małe kurczenie i rozciąganieprzestrzeni. 4-kilometrowe ramiona detektorów LIGO uległy zmianie o zaledwie jedną tysięczną średnicy jądra atomu. Ta niewielka zmiana (również jej czas w klimacie) została jednak precyzyjnie zmierzona, co jest prawdziwym zyskiem eksperymentu.

O admin