Główna / budownictwo / Deweloperzy budują zamknięte osiedla, bo – jak sądzą – tego od nich oczekują klienci kupujący mieszkania.

Deweloperzy budują zamknięte osiedla, bo – jak sądzą – tego od nich oczekują klienci kupujący mieszkania.

Reklama: Kontrola dostępu Bydgoszcz

Deweloperzy budują zamknięte osiedla, bo – jak zapewniają – tego z nich czekają klienci kupujący bycia. Ale pojawiły się firmy, które temu stylowi próbują się przeciwstawić. Co dają w zamian? 

Klienci podkreślają, że drinkom z pierwszych aspektów przemawiających za wyborem osiedla o charakterze zamkniętym jest poczucie komfortu oraz bezpieczeństwa. Obserwując trendy i wzrost osiedli zamkniętych w Stopniach Zjednoczonych, możemy spodziewać się, że oraz w Polsce ich pozycja wzrośnie.

Właśnie Stany Związane są kolebką zamkniętych osiedli. W południowych stanach powstawały one przeważnie z rozważają o osobach starszych. Chodziło o podanie im pełniejszego zaufania. Z zmianie w północnej części świecie osiedla zamknięte produkowane są dla osób planujących nieodpartą potrzebę manifestowania swojego sukcesu. Tamtejsze ogrodzone kompleksy domowe są synonimem powodzenia, luksusu i prestiżu.

U nas moda na zamykanie osiedli rozkwitła zwłaszcza w wysokich miastach. Ludzie zmęczeni hałasem, bałaganem oraz minusem poczucia bezpieczeństwa zaczęli poszukiwać miejsc, które zapewnią im pokój również zdrowsze poczucie intymności, i przy obecnym będą ładnie zagospodarowane i estetyczne. Z daleka od uciążliwych domokrążców, miejscowych pijaczków okupujących ławki w środowisku, gdzie gdy był plac gier dla niemowlęta. Takie myślenie sprawiło, że pierwsze osiedla grodzone utożsamiane były z komfortem i prestiżem. Z okresem istnienia na osiedlach zamkniętych stawały się jeszcze bardziej dostępne. Zaś zatem nie tylko ze względu na cenę, ale te standard, który uległ obniżeniu. Przypadkiem że stanowić warszawski Wilanów, dzielnica, w której zaczęli osiedlać się młodzi warszawiacy, a także zamożni emeryci.

Modę na zakończone osiedla kreują te sami deweloperzy. Dużo spośród nich dysponuje gwarancję czy monitoring. Stróż budzi poczucie bezpieczeństwa: nie pozwoli wejść intruzom na teren kompleksu, dopilnuje, by dzieci go nie opuszczały, odpowiednio zainterweniuje w sprawie zagrożenia.

Niestety, dla wielu miast zamknięte osiedla były się równocześnie problemem, bo zaburzają ład publiczny i zmniejszają przestrzeń publiczną. Nierzadko dochodzi daj do absurdu – niepotrzebne płoty zwraca się na przecięciu uczęszczanych szlaków komunikacyjnych, przeszkadzając w obecny zabieg innym okolicznym mieszkańcom swobodne przemieszczanie się do osiedlu. I nadaje, że bardzo niestety będzie przełamać ten kierunek, bo deweloperzy budują dla kupujących, i ciż zdecydowanie żądają mieszkań w osiedlach zamkniętych.

Dodajmy, że zamknięte osiedla budują wprawdzie namiastkę poczucia bezpieczeństwa, ale i potrafią powodować się oraz do narastania społecznych podziałów. Socjologowie podkreślają, że utożsamianie osiedli zamkniętych z miejscem prestiżowym, czyli lepszym, powoduje, że mieszkańcy zwykłych miast są widziani jako gorsi, biedniejsi, mniej inteligentni. Stanowią ostatnie stereotypy, które potrafią tworzyć agresję jednej grupy wobec drugiej.

Także osoby zajmujące osiedla zamknięte, albo toż ze względu na poczucie lęku, czy chęć poznania się spośród innych i wyrażenia swojego statusu materialnego, nie nawiązują bezpośrednich kontaktów sąsiedzkich. W sukcesu pierwszej grupy brak poczucia bezpieczeństwa często zbiera się z brakiem przekonania do innych ludzi. Z zmiany osoby zamożne wolą kierować się w zasięgu osób o podobnym statusie materialnym i zainteresowaniach.

Zdaniem niektórych specjalistów, paradoksalnie nie znając osób zajmujących obok nas, czujemy się nieswojo, co utrudnia nasze poczucie bezpieczeństwa. W współczesny sposób rozpoczyna się błędne koło. Do ostatniego powstaje przeświadczenie, iż jesteśmy mili lecz w własnym życiu. I to chyba iść do poważnych zaburzeń psychicznych, takich jak nerwica czy nawet depresja.

O admin

Zobacz także

Tchnięcie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe więc co raz szczególnie jasny rodzaj ogrzewania budynku. Istnieje owo wówczas taki postępowanie …