Główna / Ciekawostki / Dlaczego zaczyna się dodatkową sekundę?

Dlaczego zaczyna się dodatkową sekundę?

Dlaczego ustala się dodatkową sekundę?

Powodem jest toż, że w roku 1967 r. świat wycofałem z astronomicznej jednostki czasu, związanej z pozornym ruchem Światła na niebie. Z nowej chwili czas mierzą zegary atomowe. Chwila jest tłumaczona jako okres występowania 9 192 631 770 drgań promieniowania atomu cezu-133. Wcześniej doba, godzina i chwila były przedkładane przez okres, jaki płynie między innymi południami (najwyższymi położeniami Słońca na niebie).

Wprowadzenie atomowej jednostki okresu nie oznaczało zupełnego „rozwodu” z przebiegiem wielkim, bowiem w 1972 wprowadzono „uniwersalny czas koordynowany” (w angielskim skrócie: UTC), który jest natomiast odmierzany przez zegary atomowe, jednak co jeden czas ręcznie korygowany – tak żeby różnica pomiędzy nim zaś czasem słonecznym nie nie była cięższa niż 0,9 sekundy.

Co więc składa? Jeśli Ziemia przyspieszy obroty, to usuwa się dodatkową sekundę, i skoro zwolni – dodaje. Powtarza to działanie kolejnego „przestępnego” dnia co kilka lat w znanym planie, natomiast istnieje więc wielce nieprzewidywalne. Na tempo wirowania naszego globu wpływa bowiem mnóstwo przypadkowych czynników – np. trzęsienia ziemi, po jakich powraca do przemieszczenia się dużych mas w skorupie ziemskiej. Ważnym składnikiem są pływy kierowane przez grawitację Księżyca i Słońca – one w znacznym odcinku czasu dają spowolnienie wirowania naszej ziemie.

Przez nowe pół wieku Ziemia generalnie zwalniała, zatem od 1972 roku sztucznie dodano już 26 „przestępnych sekund” (ostatnia taka kosmetyka nastąpiła w 2015 roku). Decyduje o tym wyjątkowa instytucja zwana Międzynarodową Służbą Ruchu Obrotowego Roli także Sposobów Odniesienia (IERS).

O admin

Zobacz także

Tort jest ciastem okazjonalnym. Sporadycznie ktoś niebudzący się cukiernictwem kwalifikuje się na podjęcie wyzwania

Reklama: Alejki ślubne Bydgoszcz Tort jest ciastem okazjonalnym. Sporadycznie ktoś niemający się cukiernictwem decyduje się …