Główna / Ciekawostki / Do powstawania Sahary przyczyniła się działalność rolnicza i hodowlana, zaś nie tylko zmiany klimatu spowodowane naturalnymi przyczynami

Do powstawania Sahary przyczyniła się działalność rolnicza i hodowlana, zaś nie tylko zmiany klimatu spowodowane naturalnymi przyczynami

Do powstawania Sahary przydałaby się działalność rolnicza i hodowlana, natomiast nie tylko zmiany klimatu spowodowane naturalnymi przyczynami – panuje na łamach „Frontiers in Earth Science” badacz z Naszego Uniwersytetu Seulskiego w Korei Południowej.

Ponad 10 tys. lat obszar dzisiejszej Sahary był porośnięty bujną roślinnością. Naukowcy z lat próbowali zgłębić zagadkę powstania tej pustyni. Do tej pory większość sądziła, że stawało się więc z inicjatyw naturalnych. Odmienną koncepcję proponuje archeolog dr David Wright.

Zdaniem naukowca powstanie Sahary zbiegło się w toku z żyjącym zapotrzebowaniem dawnych wszystkich na ziemię uprawną. To oczywiście przeobrażanie terenów młodych w pas i pastwiska miało przydać się do pustynnienia dużych połaci Afryki.

– Hodowla i rolnictwo są jak uzależnienia. Im zwłaszcza z nich użytkujesz, tymże mocno ich musisz – wyjaśnia naukowiec.

Jedną z inicjatyw pustynnienia, zdaniem dr. Wrighta, był wynik albedo, czyli zdolność odbijania światła z wielkości Ziemi, jaka jest łatwo istotniejsza w przypadku obszarów nie porośniętych roślinnością. W konsekwencji zmienił się lokalny klimat – spadła na przykład ilość opadów, co przydałoby się do dalszego pustynnienia i zaniku dzikiej roślinności. Proces ten rozprzestrzenił się z momentem na całkowity obszar współczesnej Sahary – uważa Wright.

Aby przetestować swoją hipotezę, Wright zapoznał się z konkretnymi archeologicznymi poświadczającymi obecność pierwszych rolników w świecie Sahary. Pokazało się, że wszystkim towarzyszyły wtedy głównie krzewy i prosta pokrywa – istniał wówczas łatwy wskaźnik pustynnienia obszaru. Przykładowo ok. 8 tys. lat temuż na terenach otaczających Nil pojawiły się społeczności rolnicze, które szerzyły się na zachód – jednocześnie wraz z nimi pojawiała się na ostatnich rejonach niska roślinność, m.in. w twarze krzewów.

Wright zwraca uwagę, że przed okresem pustynnienia na Saharze znajdowało się mnóstwo jezior. Według niego innym etapem w poszukiwaniach winno być uzyskanie rdzeni geologicznych i sprawdzenie, jaki istniał wpływ pracowników na tradycyjny ekosystem obecnej Sahary. Dzięki temu naukowcy mogliby sprawić wiarygodne modele prezentujące zmiany ekosystemu sprzed tysiącleci. Więc o tyle duże, że akurat na obszarach pustynnych jest ok. 15 proc. ludzkości. Dlatego warto rozważyć mechanizmy związane z pustynnieniem – przekonuje badacz.

O admin

Zobacz także

Tort jest ciastem okazjonalnym. Sporadycznie ktoś niebudzący się cukiernictwem kwalifikuje się na podjęcie wyzwania

Reklama: Alejki ślubne Bydgoszcz Tort jest ciastem okazjonalnym. Sporadycznie ktoś niemający się cukiernictwem decyduje się …