Główna / Bez kategorii / Dzisiejszy styl pływania

Dzisiejszy styl pływania

pływanie W pływaniu sportowym dominują jego dwie grupy, które kłócą się synchronizacją pracy ramion. Ważny z nich to tzw. kayaking. Polega w uproszczeniu na tym, że w okresie, gdy jedna ręka wchodzi do wody, przeciwna ręka kończy fazę odepchnięcia (minęła linię barków), co daje stały napęd. Ten rodzaj kraula najczęściej odpowiedzialny jest wśród sprinterów, zwłaszcza tych, którzy pływają z prawdziwą częstotliwością ruchów. Istnieje i u pływaków, którzy oddychają na obydwie strony (co trzeci ruch ramion) i dają dwa uderzenia nogami Synchronizacja, w której ręce pływaka znajdują się z przodu, przed linią barków, nazywana jest jako catch-up. Ten gatunek kraula częściej używają pływacy o własnej dobrej pływalności i równowadze. Ciężka praca nóg i opływowe kształt ciała umożliwiają im praktycznie prześlizgiwać się przez wodę. „Dokładankowa” praca ramion wykorzystywana jest przede wszystkim przez kraulistów na dużych dystansach. Sprinterów charakteryzuje wyższe stworzenie na wodzie niż idących na dalszych dystansach. Intensywność pracy ramion u kraulistów pływających „kayakingiem” wyższa niż przy kraulu „dokładankowym. Istotna dla tego kraula istnieje również synchronizacja pracy ramion i nóg. Sprinterzy najczęściej pływają kraulem sześciouderzeniowym, natomiast pływacy specjalizujący się na dystansach długich stosują bardziej proste odmiany, np.4 uderzenia lub pływają kraulem 2-uderzeniowym, co szczególnie oczywiste jest u osób.
Z lat 80 ubiegłego stulecia w pływaniu sportowym dominuje żabka falista. Pływak przesuwa się w środek falisty wynurzając się w finalnej fazie zagarnięcia ramionami (barki w ostatnim położeniu – kąt natarcia do 60 stopni), po czym odwołuje się pod powierzchnią wody (głowa, barki, biodra i nogi w pewnej linii). Falowaniu tułowia towarzyszy dobra praca ramion i nóg. Częstotliwość ruchów progresywnych i długość fazy martwej (bez napędu) zależy zwykle z dystansu startowego – im dłuższy dystans, tym dłuższa faza poślizgu.
Charakterystyczna dla najlepszych delfinistów jest stosunkowo niewielka amplituda ruchu bioder. Włożenie rąk do wody występuje na szerokość barków, zaś podwodny ruch kończyn tworzony jest po drodze przypominającej klepsydrę. Popularna również jako traci się optymalna organizacja pracy ramion i nóg, to dwa uderzenia nogami na sam cykl pracy ramion. Zazwyczaj przy dużym pływaniu (sprincie) akcentowane jest podstawowe uderzenie nogami, zaś przy pływaniu dystansu 200 m odpowiedzialny jest akcent na inne uderzenie. Wdech budowany jest najczęściej przodem, przy czym ważne jest ustalenie na wodzie – możliwie jako wysoce horyzontalne – decyduje o tym głowa, która powinna stanowić mocno wysunięta nad powierzchnią wody do przodu – idealnie pisze to M. Phelps. Częstotliwość oddychania zmienna, zależy od dystansu, zawodnicy głównie w okresie pływania zmieniają rytm oddychania np .co dwa, co trzy itp. Niezbędna jest umiejętność wykonywania wdechu bokiem, co zapewne istnieć pozytywne w badaniu wyścigu. Czołowi delfiniści efektywnie wykorzystują pływanie pod wodą po starcie i nawrocie.
Najlepsi pływacy leżą idealnie na powierzchni wody, co stanowi warunkiem szybkiego pływania. O ich wielkości decyduje ułożenie głowy, która w momencie pływania uważana jest nieruchomo zanurzona po linię uszu. Kształt i nogi pływaka rotują się w lewo a w sąd, co składa się z funkcją ramion. Typowa synchronizacja pracy ramion to „kayaking”. W sezonie podwodnego ruchu progresywnego ręka pływaka ugina się w łokciu do grupie barków po czym ręka rozwija się opadając wyraźnie poniżej linii bioder. W wykonaniu ruchu dłoń „patrzy” wewnętrzną powierzchnią w postać dna basenu. Podwodny ruch ręki jest wręcz przyśpieszony i u najlepszych pływaków kończy się możliwie blisko osi długiej ciała i prosto do obrocie pływania. Przeniesienie wyprostowanej (ale wyluzowanej) w łokciu ręki prowadzone jest możliwie najkrótszą drogą, zaś włożenie rąk do wody na szerokość barków. Częstotliwość ruchów napędowych relatywnie duża, wyższa w sprincie. Najlepsi zawodnicy z powodzeniem stosują dozwolone zasadami pływanie podwodne po pierwszym zaniżeniu się w wodzie i nawrocie.

O admin

Zobacz także

Witamina D3, K2 czyli dwa pojedynczym?

Okres jesieni oraz zimy to przebieg gdyby istniejemy zbudowani w węższym stanie na zadanie witaminy …