Główna / Ciekawostki / Kalarepa to dwuletnia roślina należąca do grupy kapustowatych, do których zaliczamy również brokuły, jarmuż, kalafior, brukselkę, kapustę chińską, kapustę głowiastą jasną oraz czerwoną, kapustę pekińską oraz kapustę włoską.

Kalarepa to dwuletnia roślina należąca do grupy kapustowatych, do których zaliczamy również brokuły, jarmuż, kalafior, brukselkę, kapustę chińską, kapustę głowiastą jasną oraz czerwoną, kapustę pekińską oraz kapustę włoską.

Kalarepa to dwuletnia roślina chodząca do grupy kapustowatych, do których zaliczamy również brokuły, jarmuż, kalafior, brukselkę, kapustę chińską, kapustę głowiastą jasną i czerwoną, kapustę pekińską oraz kapustę włoską. Kalarepa widoczna jest tylko z pielęgnacje zaś nie można jej odnaleźć na miejscach naturalnych.

Pierwsze opisy kalarepy czerpią z XVI wieku, aczkolwiek dana była szybko w starym Rzymie pod nazwą caulorapa. Pierwsze uprawy kalarepy pojawiły się w Europie Zachodniej pod koniec XVIII wieku, a do Nasz kalarepa dotarła właśnie w wieku XIX.

Jednakże nie jest to najznaczniejsze warzywo w Polsce, kalarepa posiada szerokie zalety odżywcze, i dodatkowo smakowe. Część którą jemy to przerośnięta i zgrubiała łodyga, będąca miłym źródłem witamin z części B (B1, B2, B6), witaminy C, ß-karotenu i witaminy K.

Witaminy z grupy B są obowiązujące w wielu procesach biochemicznych, m.in. do wymian węglowodanów. Są jeszcze składowymi licznych koenzymów, a np. witamina B6 bierze start w postępowaniu hormonów, takich jak serotonina i adrenalina. Niedobór witamin grupy B może wykazywać się problemami skórnymi i zmniejszoną siłą na stres. Witaminę C i ß-karoten przyznaje się za witaminy antyoksydacyjne, chroniące przed negatywnym działaniem wolnych rodników.

W kalarepie wybiera się też wiele mikro- i makroelementów, m.in. takich jak: sód, potas, wapń, magnez, żelazo, cynk, miedź, mangan. 

Dodatkowo, w kalarepie wybiera się luteina niezbędna do odpowiedniego funkcjonowania narządu wzroku. Ponadto wszystkie warzywa kapustowate zawierają glukozynolany, które działają ochronnie przed uszkodzeniem struktury DNA, z czym zbiera się bezpośrednio działanie zapobiegawcze w chorobach nowotworowych. Drugą grupą związków właściwą dla kapustowatych są flawonoidy, które wykazują działanie antyoksydacyjne, przez co zapobiegają chorobom sercowo-naczyniowym i posiadają właściwości bakteriostatyczne i grzybobójcze.

Zawartość błonnika pokarmowego sprawia, że warzywo to pomaga perystaltykę jelit. Co ważne, kalarepa uznawana jest do grupy warzyw nieuczulających, więc z powodzeniem można ją zawrzeć do jadłospisu dzieci od 6. miesiąca życia.

Kalarepę szczególnie wyróżnia się osobom mającym na cukrzycę i osobom istniejącym na diecie redukcyjnej z rady na zły indeks glikemiczny a również małą kaloryczność – 29 kcal w 100 g produktu.

Wbrew to należy pamiętać, że największą w witaminy oraz sole mineralne częścią rośliny są jednak młode liście, które pod względem liczb odżywczych znacznie przewyższają samą zgrubiałą łodygę.

Liście kalarepy są także dobrym źródłem chlorofilu. Chlorofil to zielony pigment absorbujący światło czyste i przetwarzający spożywa w energię. Dzieje się to suma w efektu fotosyntezy. Chlorofil ma budowę zbliżoną do barwnika krwi – hemoglobiny, a często wymienia się go „żywą krwią” roślin.

Kalarepę najlepiej spożywać w całości surówek z dodatkiem niewielkiej ilości oleju roślinnego tłoczonego na zima. Świetnie się sprawdza nadziewana farszem mięsnym lub jako dodatek do zup i kremów.

O admin

Zobacz także

Tort jest ciastem okazjonalnym. Sporadycznie ktoś niebudzący się cukiernictwem kwalifikuje się na podjęcie wyzwania

Reklama: Alejki ślubne Bydgoszcz Tort jest ciastem okazjonalnym. Sporadycznie ktoś niemający się cukiernictwem decyduje się …