Główna / Bezpieczeństwo / Najciekawsi z najodpowiedniejszych Sekcja antyterrorystyczna przy Komendzie Wojewódzkiej Władzy w Opolu powstała 1 sierpnia 2003 roku.

Najciekawsi z najodpowiedniejszych Sekcja antyterrorystyczna przy Komendzie Wojewódzkiej Władzy w Opolu powstała 1 sierpnia 2003 roku.

Reklama: Zapory antyterorystyczne Bydgoszcz

Najzgodniejsi z najpiękniejszych Sekcja antyterrorystyczna przy Komendzie Wojewódzkiej Władzy w Opolu powstała 1 sierpnia 2003 roku. Została właściwa decyzją komendanta głównego policji. Rano istniał tu nieetatowy pododdział specjalny. W jego zestaw wchodzili „zwykli” policjanci, jacy w razie konieczności prowadzeni przeszli do zimniejszych akcji. – A by skutecznie walczyć z siłą, plus owo ostatnią najprzykrzejszą, niezbędna jest pojedyncza sekcja zestawiona z policjantów, jacy pracują najniebezpieczniejsze zadania – komendant wojewódzki władz w Opolu. – Ciż pracownicy pragną siedzieć razem, być dobrani, liczyć sobie bardzo. W tymże porządku nie potrafi żyć cienkiego ogniwa.

Z doskoku tego spowodować się nie da. Antyterrorystą nie może pozostać każdy. A toż nie ze względu na postawę ciała, bo typowych „Pudzianów” w grupie nie ma. – W tejże czynności pomocni są ludzie zwinni, którzy niedługo zdobędą po balkonach na piąte piętro oraz liczni, którzy taranem sforsują drzwi, a całych wymaga ich instalować kilka stron: silna psychika, uczciwość i przedstawienie służbie. Sito selekcji jest grube. Po pierwsze kandydaci do komórki specjalnej potrzebują stanowić psami również liczyć silne zdrowie. Więc na front. Po złożeniu podania trzeba przejść mordercze testy sprawnościowe. 

Kandydat musi między innymi przepłynąć 50 metrów chociaż w 35 sekund, w 12 minut przebiec co chwila 2900 metrów, skoczyć w dal obunóż 2,5 metra, podciągnąć się na szczeblu 16 razy, sześć razy wycisnąć sztangą ciężar równy wartości naszego ciała. Chętny do sekcji AT potrzebuje same zaliczyć bieg zwinnościowy po bardzo opracowanym torze, w minutę zrobić 55 brzuszków, czy na poręczach gimnastycznych podciągnąć się 20 razy. – Te kompletne liczb to przynajmniej – wyjaśnia 34-letni Grzegorz, jaki w policji jest z 14 lat. Przed wejściem do jednostki specjalnej czynił w oddziale kryminalnym. – A nie umożliwiają one podjęcia. Zawsze jednak odnajdzie się ktoś, kto zrobi więcej niż chciane minimum. A trzeba dbać, że kandydatów na antyterrorystów jest moc niż terytoriów. – Bo nabór uprawiany jest potem, kiedy zwróci się miejsce, zaś to dzieje się bardzo rzadko – dodaje Grzesiek. – Trzeba liczyć aż ktoś wyruszy na emeryturę lub rozluźni się ze służby. Po testach sprawnościowych przychodzi porządek na psychologa. Przejście tego sita dla niektórych potrafi żyć gorętsze z testów fizycznych. – To sześć godzin przysłowiowego prania mózgu – pozwalają się opolscy antyterroryści. 

Na wyniku kandydata czeka jeszcze dyskusja ze charakterystyczną komisją, która zarządza, czy przekazuje się do sekcji antyterrorystycznej. Młody – tak starsi antyterroryści nazywają nowego znajomego – nie jest z razu stosowany na główną grupę „frontu”. Owszem, bierze start w treściach, przecież jako kierowca, nosi sprzęt. Gdyby funkcjonowań w sercem wydarzeń, musi wejść tzw. kurs wyrównawczy. – Tam ocenia się m.in. taktyki, wspinaczki, zjeżdżania po linie – wylicza Grzesiek. – Musi nabrać pewności siebie, zgrać się z następną częścią świata. Przemek (najmłodszy opolski antyterrorysta) dużo dobro ma swój ważny wyjazd na „czynność”. – Oczekiwałem na nią dwa tygodnie. Pojechaliśmy do Kędzierzyna-Koźla po faceta, który wybierał zabić swoją kobietę – mówi. – Miał nóż i zabarykadował się w mieszkaniu. 48-letni Jarosław B. od dłuższego czasu znęcał się nad rodziną. 

Według śledczych gość był znacząco agresywny. Poniżał żonę, ograniczał ją, wyrzucał grupą ze licznego pokoju, groził, iż ją straci. Osoba nie wytrzymała poniżeń i zgłosiła sprawę policji. Dwa miesiące później, w dniu, w jakim policjanci zakończyli postępowanie pierwsze w kwestii znęcania nad rodziną, Jarosław B. wszczął kolejną awanturę. Zaczął narzekać, że żona potrzebuje go doprowadzić do więzienia. Twierdził, że ostatnie również naturalnie bez powodu, bo już czy później ją usunie, po czym pojechał do kuchni po nóż. Kiedy powrócił do pokoju, zaczął stosować ciosy. 

Najpierw w klatkę piersiową, i kiedy żona próbowała uciec z pokoju, dźgnął ją w plecy i biodro. Kobiecie udało się uciec i schronić u sąsiadki, która wezwała policję. Przed przyjazdem mundurowych Jarosław B. zabarykadował drzwi szafą i krzyczał, że wyskoczy z okna. Po dużo godzinach bezskutecznych umowy został sparaliżowany przez antyterrorystów. – Już wyskakiwał z okna, kolega odnalazł go za nogę – mówi Przemek. – Wcześniej jednak musieliśmy wyważyć drzwi oraz wykorzystać gazu łzawiącego. Pamiętam, że czułem straszne pieczenie na skórze twarzy. Od tej godziny wiedziałem, by na kampanię nie jechać ogolonym, bo gaz dodatkowo podrażnia skórę – śmieje się.

O admin

Zobacz także

Projekt systemu ogrodzeniowego portu lotniczego musi uwzględniać wszystkie określone warunki określone przepisami Prawa Lotniczego.

Reklama: Konsport Bydgoszcz Projekt systemu ogrodzeniowego portu lotniczego musi uwzględniać wszystkie specyficzne warunki określone przepisami Prawa …