Główna / psychologia / „Nie przesadzaj”, „nie biegaj”, „nie krzycz” – jak często wykorzystujemy wobec swego dziecka te przepisy?

„Nie przesadzaj”, „nie biegaj”, „nie krzycz” – jak często wykorzystujemy wobec swego dziecka te przepisy?


„Nie chodź”, „nie biegaj”, „nie krzycz” – jak często używamy wobec naszego dziecka te zakazy? Oraz jako powszechnie pokazują się skuteczne? Niestety, polecenia oparte o zakaz z użyciem słowa „nie” najczęściej owocują eskalacją zachowania – zanim dziecko się uspokoi, skacze, biega krzyczy nieco daleko niż przed chwilą. Dlaczego?
Winą za takie postępowanie obarczyć możemy nasz środek oraz sposób przetwarzania informacji. 
Przeprowadźmy mały eksperyment – „nie opinia o różowym słoniu”. Oraz co pojawiło się dziś w waszych umysłach? Różowy słoń, prawda? Dzieje się właśnie dlatego, że nasz umysł, żebym móc zareagować na zaprzeczenie, najpierw wytwarza objaw tego, dlaczego jesteśmy zaprzeczyć. Zatem najpierw pojawia się w naszych myślach różowy słoń a dopiero po coś innego, by wykonać polecenie.
Tak samo dotyczy umysł dziecka. „Nie przesadzaj” lub „nie biegaj” lepiej to zastąpić poleceniami, które nie będą zawierały części nie. Mówimy czyli do dziecka „uspokój się”, „idź powoli”, „mów ciszej”.
O działaniu partykuły „nie” warto też pamiętać nie tylko zakazując czegoś dziecku, ale jednocześnie w chwilach dla dziecka trudnych – „nie płacz” skłoni dziecko do jeszcze większego szlochu – zamiast tego skorzystajmy stwierdzenie przeciwne –”uśmiechnij się” (uwaga – ten psychologiczny sposób leczy podobnie z dorosłymi).
Zakazy można jeszcze przewrotnie wykorzystać jako przekonanie dziecka do realizowania tego, co wybieramy żeby robiło. W psychologii, takie działanie nosi nazwę intencji paradoksalnej. Przykładowo, jeśli zależymy aby wiele czasu poświęcało na lekcję matematyki, możemy stwierdzić dziecku w trakcie kiedy wykonuje zadanie domowe, by przestało już ślęczeć nad książkami i ułatwiło nam w celach domowych. 
Zakazując lub namawiając do zaprzestania wykonywania określonej prac zwiększamy motywację dziecka do tego, by tworzyło to, czego mu zakazujemy – toż dużo oryginalne zachowanie powiązane z nienawiścią do ostatniego, by ktoś nas ograniczał. Wiemy to oraz z dorosłego życia, prawda? Jeśli do zakazu dorzucimy mało popularną alternatywę – czyli np. obowiązki domowe, to zapał z jakim dziecko zagłębi się w pozycje będzie znakomitszy. Metoda taż nie zadziała na jakiekolwiek dzieci – te głównie posłuszne, zamkną zeszyt i przyjdą nam z dopłatą, zatem warto rozważyć prędko czy nasze dziecko da się w współczesny styl zmotywować.

O admin

Zobacz także

Są różnorodne techniki manipulacji. Nawet nie zdajemy sobie sytuacje spośród tego, jak powszechnie im słuchamy.

Reklama: Poradnia psychologiczna Toruń Są inne techniki manipulacji. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z obecnego, …