Główna / Porady / Odpowiednia kosmetyka to podstawa utrzymania lakieru samochodowego w ciekawej jakości.

Odpowiednia kosmetyka to podstawa utrzymania lakieru samochodowego w ciekawej jakości.

Odpowiednia kosmetyka to substancja utrzymania lakieru samochodowego w normalnej pozycji. Dlatego regularne czyszczenie i woskowanie lakieru producenci samochodów zalecają w instrukcjach obsługi. Nieumiejętny wybór sposobu czyszczenia może spowodować jednak wiele szkody, niż pożytku.


Powłoka lakiernicza nowoczesnych samochodów najczęściej przechowuje się z dwóch warstw. Na podkład, którym zakłada się gołą blachę następnie odkłada się „bazę” – czyli kolor oraz lakier bezbarwny, nadający nadwoziu połysk. W relacje od producenta, łącznie całość ma od ok. 80 do 150-170 μm grubości. Oszczędniej samochody lakierują producenci z Azji, grubszą powłokę wykonują marki europejskie.
Myjnia ręczna – dbają o szczotce z własnym włosiem lub mikrofibrą
Aby lakier przez duży czas był czyści, kierowca powinien pamiętać o jego kosmetyce. Podstawą jest prawdziwe mycie samochodu, które promuje się przynajmniej raz w maju.
Samochód myjemy zaczynając od dachu i obracamy się z czyszczeniem do dołu. Dzięki temuż niezwykle zabrudzone elementy trwają do wyczyszczenia na brzeg. Szczególnie zimą, jak na liniach jest mnóstwo soli i piasku, dokładnie trzeba myć okolice nadkoli, progów i niskie partie drzwi. To tutaj układa się najwięcej osadów, które przyspieszają zużycie lakieru również umieją się dodawać do korozji nadwozia.
Aby czyszczenie nie było dla lakieru inwazyjne, reklamuje się stosowanie szczotek z prawdziwego włosia i wielkiej klasy kosmetyków. W trakcie mycia szczotkę należy regularnie płukać, i wodę wymieniać. Piasek i śmieci ściągane z nadwozia wchodzą bowiem między włosy i podczas szczotkowania rysują powłokę lakierniczą.
Ryzyko powstawania rys jeszcze wyższe przy myciu samochodu szczotką ze sztucznymi włosami lub gąbką. Niezłym narzędziem, jakie powoduje odpowiednie efekty pod warunkiem regularnego płukania są myjki obszyte mikrofibrą, głównie z pewnej strony gładką, a z innej złożoną w rozmiar frędzli. Takiego sprzętu używa się na specjalnych myjniach. Ich właściciele z zasady nie oszczędzają i na środkach czyszczących. Tylko szampony i detergenty najwyższej jakości zapewniają odpowiednie stron czyszczące, nie pracując przy tym rynek inwazyjnie w układu do lakieru. W sukcesu złej jakości środków, w smaku zbyt mało rozcieńczonych wodą, częste stosowanie mija się matowieniem bezbarwnej warstwy.
Mycie ręczne w profesjonalnym zakładzie kosztuje od 15-20 zł wzwyż. Im dobrze usług dodatkowych, tym usługa droższa. Za ok. 50 zł auto zostanie umyte, wytarte, i zimą i zabezpieczone przed zamarzaniem domów i przywieraniem uszczelek do drzwi.
Można i zainwestować we prywatny sprzęt oraz materiały czyszczące. Dobra szczotka to ok. 50 zł, szampon ok. 20 zł, ircha z własnej skóry ok. 70 zł. Problemem jest przecież znalezienie miejsca, w którym legalnie można umyć samochód. Na parkingu pod domem nie można tego wyglądać. Można nawet dostać mandat od straży miejskiej. Miejsce, w jakim razem z założeniem można liczyć auta, musi mieć odpływ do kanalizacji sanitarnej a nie deszczowej.
Myjnie bezdotykowe – szybko, dość bezpiecznie dla lakieru, ale niedokładnie
Alternatywą dla mycia ręcznego są myjnie bezdotykowe, działające najczęściej przy stacjach paliw i centrach handlowych. Funkcjonują na bazie urządzeń wysokociśnieniowych, które wodę zmieszaną z detergentami wyrzucają na pojazd w oparciu o określone programy. Dzięki temu technologia mycia można dobrać do poziomu zabrudzenia nadwozia. Podstawą zwykle jest płukanie samochodu ciepłą wodą. Można się do niego ograniczyć, jeśli lakier jest dopiero zakurzony. Na myjniach wysokiej jakości zaczyna się wodę zmiękczoną, dzięki czemu po wyschnięciu na lakierze nie jest tyle jasnych śladów, co po prostej wodzie. Bardziej zabrudzony lakier można spłukać wodą z dodatkiem aktywnego środka myjącego, którego działaniem jest rozmiękczenie i usunięcie brudu. Po umyciu w ten styl nadwozia spłukuje się je doskonałą wodą, a następnie wybierając kolejny program, można dobrać jeszcze woskowanie i nabłyszczanie.
Największe zalety takich łazienek to szansę szybkiego umycia samochodu, bez obawy o porysowanie karoserii. Z nadwoziem kontaktuje się tu tylko strumień wody. Szczotki z aktywną pianą są dostępne dopiero na niektórych myjniach jako opcja dodatkowa. Są korzystne, natomiast jeżeli je bierzemy, nie możemy już powiedzieć o myciu bezdotykowym.
Największą wadą zmniejszenia się do wody jest niedokładność. Uporczywa, zaschnięta na nadwoziu warstwa zanieczyszczeń jest zła do rozwiązania bez użycia szczotki lub gąbki. Po umyciu samochodu bezdotykowo lakier błyszczy, ale przejeżdżając po nim palcem zalecamy się, iż istnieje na nim więcej sporo brudu.
Ponadto jest ryzyko uszkodzenia powłoki lakierniczej samochodu poprzez nieumiejętne podawanie się lancą. Woda pod sporym ciśnieniem że stanowić również niebezpieczna dla samochodów powtórnie lakierowanych, gdzie łatwiej o łuszczenie się i odpadanie farby. Mycie bezdotykowe kosztuje ok. 1 zł za minutę. Samochód klasy kompaktowej sprawny kierowca umyje w ten strategia w ok. 10-15 minut, czyli za ok. 10-15 zł.

O admin

Zobacz także

Gdzie dobrze można spotkać niedźwiedzia? Także jak zatrzymać się w razie takiego spotkania?

Niedźwiedź brunatny, najpotężniejszy ssak drapieżny w Polsce, zadomowił się w Beskidzie Żywieckim i Śląskim – …