Główna / Nieruchomości / Około 1500 zł na jakimkolwiek metrze kwadratowym – tyle wynosi aktualnie przeciętna marża dewelopera w Warszawie.

Około 1500 zł na jakimkolwiek metrze kwadratowym – tyle wynosi aktualnie przeciętna marża dewelopera w Warszawie.

Reklama: Nowe mieszkania Bydgoszcz

Około 1500 zł na jakimś metrze kwadratowym – tyle wynosi aktualnie przeciętna marża dewelopera w Warszawie. Ma ona 20 procent ceny transakcyjnej (w II kw. 2015 – 7300 zł/mkw.). Świadczy to, że w warszawy na wszelkim sprzedanym 50 – metrowym byciu firma deweloperska zarabia 75 tys. złotych brutto. W Krakowie marża wynosi 25 proc. Sporo zarabiają też deweloperzy m.in. we Wrocławiu – na wszelkim metrze ok. 1200 zł. Wśród miast powyżej 400 tys. mieszkańców najniższe marże naliczają sobie oraz marki w Łodzi – około 600 zł, czyli niecałe 14 proc. przystępnej ceny (4300 zł/mkw.).

Co składa się na wartość metra kwadratowego mieszkania? W raporcie wyróżniono takie składowe jak: koszty ogólne, koszty robocizny, koszty pośrednie, projekt, VAT, materiały, sprzęt, koszty gruntu i wreszcie skumulowany zysk brutto dewelopera, czyli właśnie marżę.

Zanim przejdziemy do wielkości marży, kilka słów o tym, za ile inwestorzy budują nam życia. Koszt wybudowania metra kwadratowego pięciokondygnacyjnego budynku mieszkalnego w centrach z grupą ludności powyżej 400 tysięcy (Warszawa, Wrocław, Kraków, Trójmiasto, Poznań, Łódź) najistotniejszy stanowi w warszawie i uczy około 2500 zł. W Wyróżnieniu jest więc 2400 zł, w Krakowie i Łodzi – 2300 zł, a najgorszy jest we Wrocławiu i Trójmieście – około 2200 zł. Prezentuje się więc, że jedno wybudowanie mieszkania (koszty bezpośrednie) to prawie 35 – 40 proc. jego wartości. Koszt materiałów budowlanych, jako składowa kosztów dostępnych w wartości metra kwadratowego, wynosi średnio około 1000 zł, natomiast robocizna około 500 – 600 zł. Do ostatniego myślą jeszcze m.in. koszty projektu budowlanego oraz sprzętu.

Oczywiście sama sieć toż nie wszystko. Samym z najznaczniejszych kursów jest kup gruntu. Wbrew powszechnemu myśleniu nie tyle pazerność deweloperów, i właśnie ceny podłodze w olbrzymim stopniu windują ostateczną cenę bycia. Przykładowo: w Stolicy, w sumie metra kwadratowego powierzchni użytkowej trwania (w złym 5 – kondygnacyjnym budynku mieszkalnym), około 1300 zł to wartość gruntu, a wtedy 17 proc. W Krakowie koszt zakupu podłodze w cenie 1 mkw. to jakiś 800 zł, a to 13 proc. W Poznaniu około 1000 zł z ceny metra przypada na plac, również gdy we Wrocławiu. Najmniejszy udział podłodze w sumie miejsca jest w Łodzi – około 500 zł/ mkw., ale pozostałe koszty nie odchodzą od tych z własnych mias

O admin

Zobacz także

Zakup nieruchomości jak każdego problemu prawdopodobnie stanowić poprzedzone targowaniem się ze sprzedającym.

Reklama: Deweloperzy Bydgoszcz Kiedy powinniśmy „przycisnąć”? Poza „standardową” propozycją niewielkiego obniżenia ceny okazją do negocjacji …