Główna / Moda / Zdrowie / Po proszku moringa, jagodach goji i cukrze kokosowym, godzina na ostatnie superfood.

Po proszku moringa, jagodach goji i cukrze kokosowym, godzina na ostatnie superfood.

Po proszku moringa, jagodach goji i cukrze kokosowym, kolej na świeże superfood. Plantany, czyli warzywne banany, to szczególnie rozpowszechniony artykuł w Ameryce Łacińskiej. I choć wyglądem wyglądają te znane, ich strony dobrze się różnią.

Potrafimy je gotować, dusić i smażyć. To szczęście błonnika, witamin B6 i C oraz potasu, żelaza czy beta-karotenu.

Coraz częściej potrafimy je wpaść w wielkich sieciówkach. Za kilogram zapłacimy ok. 14 zł. Są raczej większe z zwykłych bananów i przybierają kolory z młodego po czarny. Z młodego plantana możemy stworzyć czipsy i krakersy, a z żółtego – naleśniki i ciasta. Czarny plantan stanowi niezmiernie łagodny i delikatny, idealnie pasuje to do lodów czy deserów.

Plantan jest źródłem cennego potasu – potrzebnego do dobrej pracy układu sercowo-naczyniowego. W 100 g owocu spotyka się ponad 400 mg tego składnika. Określa on ciśnienie tętnicze krwi i puls. Wpływa oraz na ziemię sodowo-wapniową systemu oraz postępuje na poprawną kurczliwość mięśni, np. sercowego.

W plantanach znajdziemy magnez oraz wapń. Fakty te zalecane są osobom zmagającym się z nadciśnieniem. Uważać powinny jednak pacjenci przyjmujący środki farmakologiczne, które redukują ciśnienie. Najczęściej ich życie stosuje się z usuwaniem potasu z organizmu.

Plantany zawierają naturalną skrobię, która pomaga błony śluzowe wyścielajace żołądek. Są to polecane przy różnego typu dolegliwościach żołądkowych: zapaleniach, nadkwaśności, wrzodach. Pomogą przy kolkach czy chorobie Leśniowskiego-Crohna.

Skrobia jest zbawienny wpływ na florę bakteryjną znajdującą się w jelitach. Wykazuje także działanie prebiotyczne.

Najlepiej spożywać spożywa po ugotowaniu, lekko dosolone także z dodatkiem oliwy. W przypadku smażenia, tłuszcz może zniszczyć bowiem wszystkie ważne składniki odżywcze. Plantany warto spożywać regularnie, natomiast nie ale po antybiotykoterapii lub po przebytych chorobach żołądka.

Warzywne banany to szczęście witaminy B6, potrzebnej do odpowiedniej pracy układu odpornościowego. Tego stylu witamina jest rozpuszczalna w wodzie. Tak dlatego plantany najlepiej gotować na parze, i wtedy jeść np. w twarze puree.

Plantany to też źródło witamin B1, B2, B5, C, E i kwasu foliowego. Zlokalizujemy w nich ponad cenny beta-karoten – 448 mcg w 100 g owoców.

O admin

Zobacz także

Masaż znajduje duże zastosowanie w upraw i kosmetologii.

REKLAMA: kurs masażu Bydgoszcz Masaż znajduje szerokie użycie w trosk i kosmetologii. Różnorodność odmian tego …