Główna / Zdrowie i uroda / Pojawiają się na postaci i ciele. Uwag ich tworzenia jest znacznie.

Pojawiają się na postaci i ciele. Uwag ich tworzenia jest znacznie.

Pojawiają się na twarzy i ciele. Przyczyn ich wynikania jest znacznie. Ta najtańsza to pewnie nadmierna ekspozycja na słońce. Ale przebarwienia mogą stanąć oraz na wynik zmian hormonalnych (ciąża, menopauza), przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych czy antybiotyków i wreszcie – w zysku uszkodzeń mechanicznych (dlatego lekarze zawsze upominają, żebym nie wyciskać pryszczy!). Na wesele metod ich likwidacji oraz jest dużo. Jeżeli a już dzisiaj zaczniesz działanie skóry, jest okazja, iż w wakacje zaprezentujesz wolne od plamek oblicze.

Są nietypowy krój oraz kolor. Mogą wyglądać jak piegi czyli być silne jak pieprzyki. Są lekkimi kropkami lub dużymi plamami. Stosuje je jakieś: wyglądają nieestetycznie, a w skrajnych przypadkach mogą przeobrazić się w zamiany nowotworowe. Przebarwienia to fakt, który dotyczy 49 proc. Polek (badania przeprowadzone dla marki Olay w 2009 roku). Jednak stanowiąca większość spośród nas nie wie ani jak usunąć te, które obecnie powstały, ani co zrobić, by kolejne się nie pojawiły. Zatem wyjaśnijmy.

KLUCZOWA PROFILAKTYKA

Przebarwienia pojawiają się, gdy melanocyty – komórki naskórka odpowiedzialne za produkcję melaniny – nie działają prawidłowo. Te nieprawidłowości mogą być uzależnione genetycznie (choć naukowcy również nie znaleźli genu odpowiedzialnego za ten problem), a w dużej mierze pochodzą z własnej winy. Podstawowym przewinieniem jest niepodawanie ochrony przeciwsłonecznej. Wystarczy, abyś codziennie smarowała twarz, szyję oraz dekolt emulsją z filtrem, który pomaga przed promieniowaniem UVA i UVB. – Istotną wartość w mieniu przebarwień odgrywa UVB, ale należy pamiętać też o promieniowaniu UVA, które dodatkowo może tworzyć powstanie przebarwień – tłumaczy dr Katarzyna Osipowicz z Kliniki Ambroziak. – Pamiętać należy, że usunięte przebarwienia nawet po niewielkiej ekspozycji na światło słoneczne mogą wrócić, dlatego tak ważna jest pomoc przeciwsłoneczna – uczula lekarz.

Możesz skorzystać po kremy do osoby czy podkłady, które zawierają filtr. Miej jednak, że poranna aplikacja to zbyt mało. W czasu dnia powinnaś nakładać filtry jeszcze dwa-trzy razy, w zależności od ich zdolności. Lekarze zalecają, aby jesienią oraz zimą stosować preparaty o SPF 30. Wiosną i latem, gdy słońce świeci najmocniej, SPF 50 to twoja ochronna tarcza dla skóry. I to końcu. Naprawdę, stosowanie filtrów, zwłaszcza wtedy, gdy przyjmujesz leki fotouczulające, istniejesz w ciąży czy podczas kuracji hormonalnej, to obowiązkowy oraz najważniejszy krok, by zabezpieczyć się przed ciemnymi plamkami na skórze.

DOMOWE SPOSOBY

Zauważyłaś pierwsze koleje na osoby czy dekolcie, jednakże nie spotykasz w panikę, tylko szukasz środków do wypróbowania we innej łazience? Zacznij od nawilżającej i rozjaśniającej maseczki z ogórka. Dwa razy w tygodniu nałóż na twarz plastry świeżego, dokładnie umytego ogórka. Po 20 minutach zdejmij maseczkę, wykonaj delikatny masaż twarzy, a nie zmywaj pozostałości ogórkowego eliksiru. Stosowana regularnie maseczka pomoże rozjaśnić płytkie i małe przebarwienia. Coś dużo zaawansowanym preparatem jest maseczka z białej fasoli i cytryny. Na startą twarz nałóż mieszankę białej fasoli (przygotowanej przez sitko), łyżeczki miodu, kilku kropel oliwy z oliwek i wyciągu z cytryny. Po 20 minutach dokładnie spłucz twarz czystą wodą. Mieszanina nie tylko rozjaśnia przebarwienia, ale te nawilża i uelastycznia skórę.

Aby wzmocnić działanie domowej kuracji, zacznij stosować wybielające kosmetyki do osobie. Niwelują już powstałe zmiany i zapobiegają pojawianiu się kolejnych. Wybielające produkty odnajdziesz w możliwości firm AA, Pharmaceris, Farmona czy Eisenberg. Dzielą się składem oraz ceną, ale stosuje je jedyne: potrzebujesz je użytkować regularnie przynajmniej przez parę miesięcy, aby zobaczyć efekty.

WIZYTY U LEKARZA 

Medycyna jest niewiele rodzajów na spędzenie przebarwień. Jeżeli więc szukasz sprawdzonej metody, od razu udaj się do dermatologa. Tam po dokładnym wywiadzie specjalista ustali z tobą plan leczenia. Niestety będzie on bliski, bo usunięcie zmian wymaga czasu. Jednym z zwykłych zabiegów będzie peeling chemiczny z zastosowaniem kwasów, np. glikolowego. Lekarz dobierze odpowiednie pH i stężenie preparatu. Zabieg jest bezbolesny, jest ok. 40 minut i potrzebuje od trzech do ośmiu powtórzeń, w relacje od stopnia skóry.

Dużą popularnością napawa się laserowe usuwanie przebarwień. W swojej możliwości jest je prawie każdy gabinet kosmetyczny, ale dla zaufania i dobrych rezultatów lepiej przeprowadzić go w gabinecie lekarskim. Laser picosekundowy stosuje superkrótkie impulsy, dzięki czemu zabieg jest prawie bezbolesny. Łagodne zmiany barwnikowe można spędzić już podczas jednej sesji, której cena waha się od 500 do 1700 zł. Zmiany hormonalne wymagają kilku sesji, wykonywanych co dwa tygodnie. Wyraźną poprawę może po czterech zabiegach, jednak w okresie stosowania diecie trzeba bezwzględnie chronić skórę przed działaniem słońca.

Jedną spośród największych terapii depigmentacyjnych jest Cosmelan – dodaje dr Osipowicz. Kuracja umożliwia nie tylko skuteczne pozbycie się plam barwnikowych, ale również przywraca skórze gładkość i blask. Dwuetapowa terapia tworzy się w gabinecie lekarskim, a wtedy realizowana stanowi w domu. Dermatolog stawia na osoba maskę, jaką należy zmyć po 5-10 godzinach, w relacje z stanu skóry. Preparat zmywamy w bloku, następnie przez trzy miesiące trzeba stosować krem Cosmelan 2. Osiągnie to utrzymać i pogłębić efekt zabiegu. Kontynuacja działania w bloku gwarantuje trwałość rezultatów terapii rozpoczętej w gabinecie lekarskim i zezwala na pewne usunięcie przebarwień. Całość kosztuje 2200 zł, a pierwsze efekty widać już po miesiącu.

Miej jednak, że żadna z technologii nie rozwiązuje problemu hiperpigmentacji na zawsze. Dlatego niezwykle ważne jest, aby stosować odpowiednią profilaktykę, a kolejne zmiany usuwać jak już. Z wiekiem będzie się ich pojawiało jeszcze więcej, zatem bacznie je uważaj. Gdy rozpoczną się powiększać, przygotują się zaczerwienione czy bolesne, jak łatwo udaj się do lekarza, aby wykluczyć możliwość pojawienia się raka skóry.

O admin

Zobacz także

Pielęgnowanie okolic oczu kremami to zaledwie wstęp projektu

Reklama: Botoks Bydgoszcz Pielęgnowanie okolic oczu kremami to tylko wstęp projektu – ” Nie chcę …