Główna / psychologia / Są różnorodne techniki manipulacji. Nawet nie zdajemy sobie sytuacje spośród tego, jak powszechnie im słuchamy.

Są różnorodne techniki manipulacji. Nawet nie zdajemy sobie sytuacje spośród tego, jak powszechnie im słuchamy.

Reklama: Poradnia psychologiczna Toruń

Są inne techniki manipulacji. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z obecnego, jak często im ulegamy. Jak rozpoznać manipulatora? 

Na wstęp warto, żebyś odpowiedział sobie sytuację spośród tego, że woląc nie chcąc wszyscy ulegamy wpływom innych osób. Warto jest umieć w ruchu spośród ostatnim, kto stanowi szczególnie łatwy na manipulacje? Otóż pokazuje się, że nieuczciwym technikom wywierania wpływu najłatwiej oddają te kobiety, które są nieśmiałe, mają ograniczone poczucie własnej wartości, brakuje im pewności siebie, sile na lęk i energii w naturalnych życiowych zmaganiach. Istnieją wówczas świadomości o tzw. słabym autorytecie wewnętrznym, takie jakie bardziej liczą na innych niż na samych sobie, uważając że toż inni są rację. 

Słaby autorytet wewnętrzny

Takie osoby charakteryzuje i słaba umiejętność asertywnego wyrażania indywidualnych potrzeb oraz niezdolność do sprzeciwu chociażby w form, w jakiej proste jest, że istnieje się manipulowanym. Ukazuje się też, że osoby wrażliwe, które są bardzo wewnętrzne i powodują się w życiu głównie uczuciami, łatwo padają ofiarami manipulatorów (np. bardzo znana strategia wzbudzania poczucia winy zatrzymuje się właśnie do sfery emocji). Podatność na manipulacje dotyczy też kobiet o małym doświadczeniu życiowym (też się nie zdążyły sparzyć) i złym poziomie wiedzy, tylko kiedy się okazuje żebym się zabezpieczyć przed technikami wpływu społecznego, większego uznania niż edukacja albo nawet inteligencja nabiera zdolność samodzielnego i złego myślenia. Umiejętność obecna stanowi szczególnie istotna i funkcjonalna w bieżących czasach, kiedy to codziennie jesteśmy zewsząd zasypywani sporą liczbą reklam i komunikatów. Żeby sobie poradzić z taką ilością informacji, nasz umysł zmuszony jest do bardziej szybkiego wysiłku, a dołączając do ostatniego brak momentu na zadawania pytań, rzetelne sprawdzenie wiedzy w nowych źródłach, objawia się, że badamy na plany, bo sporą ilość swoich decyzji stawiamy na zasadzie myślenia automatycznego, zatrzymując się do generalizacji i stereotypów (np. jeśli przedmiot jest bogate, to oznacza, że musi być zdolne). W pozycji „Wywieranie nacisku na wszystkich” Rober Cialdini, jeden spośród bardziej znanych specjalistów w treści manipulacji, wymienia sześć podstawowych mechanizmów, które zawierają, że ulegamy wpływowi innych jednostek i jakie zręczni manipulatorzy mogą użyć przeciwko nam. Poniżej kilka zasad na przedmiot tego, jak sobie radzić z danymi rodzajami wywieranego na nas wpływu.

Reguła wzajemności

Od dziecka jesteśmy uczeni, że za otrzymaną rzecz lub przysługę należy się odwdzięczyć. Zręczny manipulator łatwo to wykorzysta. Ciężki i częsty przykład: koleżanka z specjalizacji z polskiej inicjatywy porządkuje za Ciebie dokumenty. Stanowisz jej daleko atrakcyjny. Godzinę później koleżance „nagle coś wypada”, chce wyjść rano i wymaga Cię o zastępstwo. Jak mógłbyś w tej rzeczy odmówić, nawet jeżeli świadczy to zajmowanie dwóch telefonów również a również „krycie” jej przed szefem? Metoda obrony: przyjmij prezent, ale też oddziel jego pozwolenie z poczucia, że traktując go, jesteś do czegoś zobowiązany.

Zainteresowanie i konsekwencja

Większość spośród nas ma dobrą potrzebę wykazywania spójności i konsekwencji w prostym postępowaniu. Dlatego, jeśli manipulatorowi najpierw uda się skłonić nas do jednego drobnego ustępstwa, bardzo możliwe jest, że ulegniemy oraz w niezmiernie ważniejszej sprawie (technika „stopy w drzwiach”). Metoda obrony: wsłuchaj się w bezpośrednie mięso i sygnały spośród niego płynące (szczególnie z zakresu żołądka i serca), jeśli dzięki temu zorientujesz się, że jesteś popychany do spełnienia żądań nowej części poprzez poczucie zobowiązania i konsekwencję, zapytaj sam siebie, czy rozumiejąc wtedy co już wiesz, podjąłbyś takie samo zobowiązanie.

Społeczny dowód słuszności

Szef rozpoczyna dyskusję na temat nowej formy pracy działu z zdania: „Mówił już z większością świata i wszyscy zgodzili się z tymi propozycjami”. Jak zareagujesz? Często bezrefleksyjnie przyjmujemy zasadę, że święte stanowi zatem, co wydają inni. Manipulator nie musi nawet wskazywać tych kobiet. W samej z pozycji jako pewien z przykładów takiej pozornej argumentacji opisują taktykę oczywistości („ale wszystkie dziecko to wie…”). Podobną sztuczką jest szkodliwe zaklasyfikowanie poglądów przeciwnika, zanim cokolwiek zdąży on powiedzieć – tzw. „zatrute źródło” („nikt rozsądny nie może twierdzić, że…”). Metoda obrony: bądź przeczulony na wyraźnie podrobione dowody, uświadom sobie, iż więc co, co robią inni, nie wymaga istnieć całą podstawą podjęcia przez Ciebie decyzji.

Pułapka autorytetu

Manipulacje wykorzystujące naturalną potrzebę zatrzymywania się do autorytetów często serwują nam media. Prezentowana teza może na dowód zostać „podparta” zdaniem bliżej nieokreślonych ekspertów („środowiska naukowe popierają…”). Inne metody manipulacji to cytowanie specjalistów reprezentujących tylko sam punkt widzenia lub przywoływanie słów osób, które zupełnie nie są autorytetami w konkretnej branży. Metoda obrony: zadaj sobie dwa pierwsze pytania: Lub ten autorytet jest właśnie ekspertem? Czy można liczyć do niego oczekiwanie (zaś w myśli do jego uczciwości). Dzięki tym pytaniom skierujesz naszą notatkę na objawy i uświadomisz sobie, że nie tylko wiedza się liczy.

Kochanie i emocja

Chętniej mówimy „tak” ludziom, do których czujemy sympatię. O sympatii oraz decydują m.in. takie elementy, jak atrakcyjność fizyczna, częstość kontaktów, komplementy i podobieństwo. Co powoduje sprytny i wyrachowany pracownik, jeżeli chce „rozmiękczyć” szefa? Że na przykład interesować go w dyskusji o wspólnym hobby czyli o dzieciach, akcentować zgodność poglądów i prowadzeń („jestem oczywiście tak samo! I uważam, że…”), wyrażać poparcie dla menedżera („to tak doskonały pomysł…”). Metoda obrony: gdy rozpoznasz w sobie, że możesz liczyć doczynienia z taką sytuacją, rozdziel w bezpośrednim umyśle to, że człowieka lubisz z tego, co Ci oferuje. Zdecyduj na platformie Twojej merytorycznej oceny oferty.

Zasada niedostępności

Rzeczy trudno osiągalne wydają nam się zazwyczaj bardziej pożądane. Wyjaśnia to markę takich technik sprzedaży, jak „promocja wyłącznie do dnia…” lub „oferta ograniczona do wybrania zapasów”. Metoda obrony: potraktuj jako alarm sytuację, której prowadzi pośpiech i/lub informacja o niedoborze. Daj sobie ochłonąć z emocji, a wtedy podejmij opinię na zasadzie merytorycznych przesłanek.

Na problem technik manipulacji i otwartych technik obrony wydano już wiele książek, tworzonych istnieje sporo kursów na ostatnie elementy, więc nie będę się tu zbytnio rozpisywać. Na niechybnie stanowi wówczas źródło przydatnej zgody na element tego jakimi technikami sobie radzić. To, na co chcę zwrócić Twoją szczególną pomoc to czysty i mocny system wartości. To on pozwoli nam skutecznie umieszczać się manipulacyjnym gierkom. Jeśli ktoś wyznaje zasadę, iż w niedzielę nie powinien pracować, nie podejmie się roli w współczesnym dniu, nawet jeśli stary będzie na nim stosował nieuczciwe sztuczki. Jeśli ktoś poważnie traktuje 8 przykazanie, za nic nie odda się namówić na podpisanie dokumentu, który oferuje nieprawdę.

Kolejną istotną postacią w przeciwdziałaniu manipulacji jest określona praca nad rozwojem inteligencji emocjonalnej, a zwłaszcza nad drinkom spośród jej znaczących czynników, którym stanowi samowiedza. Jeżeli człowiek potrafi wsłuchać się w siebie i odczytywać sygnały, które udziela mu nasze ciało, łatwo rozpozna, iż przechodzi do wykonywania z manipulacją. Dodatkowo zdając sobie sytuację z naturalnych słabości, typowych reakcji itp. łatwiej jest ubezpieczać się przed nieuczciwymi zagrywkami. Pozostałe elementy inteligencji emocjonalnej: umiejętność kontroli emocji, empatia i umiejętności społeczne (w współczesnym komunikacyjne) są bardzo pozytywne w odróżnieniu emocji od procesu podejmowania decyzji, „przejrzeniu” strategii manipulatora czy zastosowaniu asertywnych technik obrony.

Mam szansę, że po lekturze tego dokumentu, innym razem gdy usłyszysz: „nie mamy innego wyjścia, musimy podjąć taką właśnie decyzję” zapali Ciż się czerwona lampka, przyłączy się Twoje duże i analityczne myślenie, wsłuchasz się w siebie i dasz sobie chwilę na to, żeby spojrzeć realnie na rzecz, sprawdzić własne możliwości rozwiązania zaś w wyniku podjąć słuszną, świadomą decyzję. Oraz tego chętnie Ci życzę!

O admin

Zobacz także

Przez temat Dlaczego ludzie przyjmują się funkcjonowań w terapii rozumiem wspominanie tego, dlaczego człowiek, kto już rozpoczął terapię

Reklama: Poradnia psychologiczna Toruń Przez temat Dlaczego ludzie decydują się istnieć w terapii rozumiem analizowanie …