Główna / Nowe technologie / Samochody elektrycznie nie są tak interesujące dla środowiska, jak sądzimy.

Samochody elektrycznie nie są tak interesujące dla środowiska, jak sądzimy.

Samochody elektrycznie nie są tak łaskawe dla środowiska, jak wskazujemy. To najistotniejsza teza raportu dokonanego przez szwedzki instytut mający się sprawami związanymi ze centrum naturalnym. Zdaniem szwedzkich naukowców elektryczne auta tylko zmieniają miejsce emisji, choć w skrajnym rachunku są nie mniej szkodliwe niż spalinowe.

Spopularyzowanie elektrycznej motoryzacji na pewno oczyści duże miasta ze spalin, zmniejszy i niską emisję dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych gazów, które zawierają liczne choroby, w tym raka i alergie. Jak zapewniają szwedzcy naukowcy, elektryczne i hybrydowe samochody podobnie są niebezpieczne dla środowiska, też jak auta spalinowe. Chodzi o zasoby, jakie są konieczne do produkcji baterii. W obecnym procesie do atmosfery trafia wiele sposób dwutlenku węgla jeszcze zanim akumulatory opuszczą fabrykę. 

Na zlecenie dwóch szwedzkich agencji rządowych: mocy i transportu, raport w niniejszej propozycji przygotował tamtejszy instytut zajmujący się sprawami związanymi ze otoczeniem. Sprawdzano przede każdym wpływ baterii litowo-jonowych na czas, ale nie jedynie w stanie ich obsług, działaj w pełnym etapie mieszkania.

Z raportu wynika, że produkcja baterii litowo-jonowych wiąże się z bogatą emisją dwutlenku węgla – każda kilowatogodzina pojemności baterii to emisja około 150–200 kilogramów tego alkoholu.

Przynajmniej w raporcie tymże nie analizowano dokładnie procesów produkcji akumulatorów podawanych w krótkich modelach, to wprawdzie można dokonać stosowne obliczenia. Przykładowo takie samochody jak Leaf i Model S mają baterie o pojemnościach odpowiednio 30 kWh i 100 kWh, co świadczy, że sprawiając ten pojazd jesteśmy już na sumieniu emisję do atmosfery 5,3 tony lub 17,5 tony dwutlenku węgla. Kiedy się do ostatniego odnieść? Przykładowo, lecąc w Stolice do Kolejnego Jorku, jesteśmy obowiązkowi za emisję około 500 kg dwutlenku węgla. Inny przykład: podróżując samochodem ze 120-konnym silnikiem na benzynę z Warszawy do Gdańska (autostradą A2 i A1) wyemitujemy do atmosfery około 70 kg dwutlenku węgla.

A gdzie powstaje emisja dwutlenku węgla w ciągu produkcji baterii? Według szwedzkiego raportu połowa wychodzi na produkcję surowców niezbędnych do stworzenia baterii w fabryce. W obliczeniach tych pozwolono, że prawie połowy prądu branego w fabryce wynika z paliw kopalnych. W pewnych krajach, w tymże w Szwecji, ważniejsza ilość energii elektrycznej wynika ze źródeł odnawialnych, w obecnym z elektrowni wodnych i atomowych. To proces produkcji baterii wykazał się mniej groźny dla środowiska.

Naukowcy odpowiedzialni za przygotowanie raportu zdziwieni są faktem, że emisja dwutlenku węgla w toku produkcji jest niemal liniowo wraz ze rozwojem jej pojemności. Wniosek jest więc taki, że nie należy kupować zbyt wielkich samochodów ze rynek dużymi bateriami. W ten możliwość sprowadza się ich szkodliwość dla otoczenia.

Oraz na skutek jeszcze jedna ciekawostka. Szwedzcy naukowcy obliczyli też, ile czasu trzeba by jeździć przeciętnym spalinowym samochodem, by wyemitować tyle dwutlenku węgla, ile trafia do atmosfery podczas produkcji baterii.

Autorzy raportu zwracają uwagę na coraz jeden problem: co spowodować ze zużytymi bateriami. Wprawdzie jest już możliwość czynienia spośród nich przydomowych elektrowni, lecz toż niszowe zastosowanie. Istotniejsze będzie odzyskiwanie kobaltu, niklu, miedzi – nikt lecz nie tworzy obecnego na wysoką skalę, oraz taka będzie pozytywna, gdy samochody na prąd zyskają popularność.

Oczywiście raport ten obecnie wzbudził kontrowersje. Choćby dlatego, że nie patrzy w wystarczającym stopniu środowiskowych kosztów produkcji benzyny i oleju napędowego, a przecież więcej nie są one małe. Poza tym, przy obliczeniach dotyczących emisji dwutlenku węgla podczas jazdy autem spalinowym wzięte są pod uwagę wartości testowe – kiedy się ostatnio okazało, często niezgodne z rzeczywistością. Niektórzy podkreślają, że stosuje te pod uwagę emisji CO2 towarzyszącej produkcji samochodu spalinowego, natomiast to a błędny wniosek, bowiem nie jest ponad przecież uwzględniana emisja powiązana z wytworzeniem auta na prąd – poza bateriami.

O admin

Zobacz także

Mimo że koncepcja stanęła na świecie w latach 90. XX w., systemy APS w Polsce mało są jeszcze jasne i stosowane.

Reklama: oprogramowanie dla firm produkcyjnych Mimo iż koncepcja powstała na świecie w latach 90. XX …