Główna / Ślub / Ślub oraz wesele to najważniejszy dzień w gardle Pary Młodej.

Ślub oraz wesele to najważniejszy dzień w gardle Pary Młodej.

Reklama: Zespół weselny Bydgoszcz

Ślub i szczęście toż najważniejszy dzień w gardle Pary Młodej. Wszystek chce, aby te okazji na zawsze zaszły w opinii, nie chociaż im, ale dodatkowo poproszonym gościom. Przyszli mężowie wymyślają więc atrakcje, które umiały się do współczesnego dodać. Jednak chociażby na niezwykle innowacyjnym weselu, marząc nie chcąc, nie zabraknie staropolskich tradycji.

Sama zabawa ślubna jest kilkuwieczną tradycję. Staropolskie wesela najczęściej przechodziły się w środę i istniały kilka dni. Wszystko po to, by zebrani typy mogli zachować się do ochot i wytrzeźwieć do niedzieli – dnia, w jakim potrzeba było udać się na sumę do kościoła. Dziś uroczystość weselna jest pewną noc – przeważnie liczy więc miejsce w sobotę. W wielu wsiach Polski możemy spotkać się również z rolą starosty weselnego, aczkolwiek kultura ta ciężko zanika.

W staropolskim obrządku Parę Młodą witano chlebem i solą, natomiast w poszczególnych regionach i kieliszkiem wody czy wody. Dziś jest podobnie. Rodzice nowożeńców witają ich przed salą weselną, a potem częstują specjalnie upieczonym chlebem. Po spożyciu zawartości kieliszków Państwo Młodzi rzucają szkłem za siebie – przez dobre ramię, by umiało się stłuc, zaś tymże indywidualnym dać wesele na całe wspólne życie.

W staropolskiej tradycji zabawa weselna organizowała się od wczesnego tańca. Dawniej organizowała go Dziewczyna Młoda wraz ze Starostą, który dostarczał młodą małżonkę kolejnym drużbom, aż w kryzysie trafiła w dłoni swojego partnera. Dziś co prawda żadne wesele nie wykonywa się bez ważnego tańca, jednak tradycja została nieco zmodyfikowana. Małżonkowie zostają na parkiecie razem a opisują nasze sztuce do wskazanej wcześniej piosenki. Po rozwiązaniu pierwszego tańca, do radości wcielają się goście.

Ważnym składnikiem staropolskich szczęść był obrządek oczepin. Pannie Młodej druhny zabierały spośród jej osoby wianek i ścinały włosy. Następnie zamężne kobiety nakładały specjalny czepiec, który przedstawiał stan małżeński. Ceremonii oczepin towarzyszyły różnorakie zwyczaje. Współcześnie dodatkowo mamy oczepiny, choć przedstawiają one rodzaj bardziej lekki. Zamiast zdejmowania wianka i zaczynania czepca, Panna Młoda pozbawiana jest welonu (czasami wiązanki) i kończy go między niezamężne kobiety skupione na grze weselnej. Współczesne oczepiny angażują również Pana Młodego, który wysyła w wolnych gości krawatem bądź muszką. Gra taka ma wybrać przyszłych nowożeńców. Po tym „liście” zaczynają się przyjemności z udziałem Pary Początkującej i mieszka.

Dawniej dodatkowo na okoliczność wesela przygotowywano kołacz. Starosta weselny liczył go między pracowników. Pierwsze kawałki trafiały jednak w ręce nowożeńców. Dziś co rzeczywistość nie mamy kołaczy, jednak za to ważne torty, niejednokrotnie kilkupiętrowe. Współcześnie Młoda Para kroi pierwszy akapit ciasta wspólnie, a potem odżywiają się wzajemnie. Reszta tortu dzielona jest pomiędzy jest przez obsługę wesela.

Współczesne szczęścia hodują w sobie sporo z okazji, które istniały realizowane przed kilkoma wiekami. I chociaż można nawiązać wrażenie, że „wspólnych mianowników” jest coraz mniej, to dopóki będą wydawane atrakcje na opinię młodej Pary, tradycja nie zginie, lecz stać będzie. Jednak czy wiecznie?

O admin