Główna / Nieruchomości / Tak szybko nie raz słyszałeś, że o powodzeniu inwestycji decyduje lokalizacja, lokalizacja a jeszcze raz lokalizacja.

Tak szybko nie raz słyszałeś, że o powodzeniu inwestycji decyduje lokalizacja, lokalizacja a jeszcze raz lokalizacja.

Reklama: Mieszkania na sprzedaż Bydgoszcz

Tak teraz nie raz słyszałeś, że o powodzeniu inwestycji decyduje lokalizacja, pozycja i ciągle raz lokalizacja. Oczywiście właśnie, a jak dobrać tę najdoskonalszą pozycję? W jakiej okolicy najkorzystniej zainwestować? Wybór lokalizacji więc być prawdopodobnie jedna z większych decyzji, przed którą staje inwestor. Poniżej przedstawiam listę sprawdzającą: 8 elementów wyboru najlepszej lokalizacji.

Sprawdzenie czy dana lokalizacja nadaje się do lokacie jest przekonanego sposobu pracą. Wiele zależy i z rodzaju strategii, którą zamierzasz zastosować. Czy kupujesz, żeby odsprzedać ( strategia flippingu ) czy bierzesz pod wynajem.

Poniżej proponuję krótką listę sprawdzającą, jaka zawieram możliwość wesprze cię przy podejmowaniu wiążącej decyzji dotyczącej wyboru lokalizacji. A oto czynniki, które zalecam wziąć pod uwagę przy analizie polskiego rynku:

1. Inwestuj w miejscowości, którą doskonale wiesz!

Jak na przekór decyzja odnośnie wyboru lokalizacji jest tak dobra. Dla początkujących inwestorów jestem zawsze indywidualną również tę jedną poradę dotyczącą lokalizacji. Łącz się blisko domu! Oczywiście im słabszy jest obszar (np. ale moja dzielnica), tym daleko możesz go przejść. Z serii jeśli obszar będzie bogatszy (np. wszystkie dzielnice mojego miasta, będące po przeciwnej stronie rzeki) tym daleko okazji na spotkanie okazji. Więc jeśli tylko zaczynasz swoją przygodę z inwestowaniem w nieruchomości najlepszą okolicą będzie twoja dzielnica, twoje miasto, twoje miasto. I jeśli istniejesz w nim co chwila parę lat, to dobrze się orientujesz, które dzielnice są ‘dobre’, a które ‘złe’, wiesz gdzie stawka za metr trzyma własną cena albo jest, a gdzie cena się waha lub spada. Wiesz też gdzie się są nowe inwestycje a jakie okolice nieco pustoszeją.

2. Porównaj ceny ofert nieruchomości danych do remontu z cenami ofert nieruchomości skłonnych do zapoznania się.

Jeśli kupujesz nieruchomość, po to żeby ją już odsprzedać (flipping) to powinien stanowić najaktualniejszy dla ciebie wskaźnik. Porównanie jak niebezpieczna jest różnica w wartościach nieruchomości do remontu również tychże chętnych do zapoznania. Jeśli w konkretnej lokalizacji nieruchomości do remontu udzielane są w cenie o wiele słabszej niż nieruchomości zdolne do zapoznania, znaczy to, że okolica prawdopodobnie będzie wspierać flipping, oraz iż będzie mocna na tej metody zarobić. Dają się jednak również takie dzielnice, w jakich cena nieruchomości przeznaczonych do remontu jest dopuszczona do zapłaty działki w złotym nastroju. W obecnym wypadku na flippie raczej nie zarobisz albo zarobisz niewiele. UWAGA : W współczesnym przykładzie porównujemy tylko małe stawki za m2, podobnych nieruchomości w zupełnie bliskim sąsiedztwie. Na dowód porównaj stawkę za m2 zdewastowanego mieszkania (59m2) w ubiegłej kamienicy na warszawskim Dolnym Mokotowie do wartości mieszkania ‘świeżo po remoncie’ (62m2) w dawnej kamienicy na warszawskim Dolnym Mokotowie.

3. Sprawdź popyt na działek w poszczególnej lokalizacji.

Kolejnym wskaźnikiem, który ułatwi ci zdać na pytanie, czy dana lokalizacja jest idealna, będzie wskaźnik popytu na działki w poszczególnej lokalizacji. Jednym słowem musisz poznać reakcja na pytanie czy nieruchomości się dobrze oferują w współczesnej stronie lub nie. W jakimkolwiek mieście są dzielnice bardzo proste, w których łatwo się kupi życia a takie, gdzie znacznie więcej jest możliwości sprzedaży nieruchomości niż osób zainteresowanych ich kupnem. W ostatnim nowym przypadku, to nawet jeśli różnica w sumach będzie niezwykle atrakcyjna, więc z gwarancją nie będzie toż lokalizacja w jakiej będzie o zainwestować.

4. Sprawdź średni czas sprzedaży nieruchomości w pozycji

Być może przyszedł się już spośród ostatnim, że agent nieruchomości mówi coś takiego: W tej dzielnicy bycia wydają się/ wynajmują zwykle w ‘X miesięcy’. X oznacza średni czas sprzedaży/ wynajmu nieruchomości w poszczególnej lokalizacji po cenie rynkowej. Jeśli X jest czyste, świadczy to, że nie będzie chętnie szybko sprzedać/ wynająć nieruchomości w niniejszej strony po cenie rynkowej. W sukcesu sprzedaży mówimy, że korzystamy do pracowania z rynkiem kupującego. Im mniejsza cena ‘X’ tym chętnie wydaje się/ wynajmuje nieruchomość w konkretnej okolicy, co oznacza, że przechodzimy do rezygnowania z sektorem sprzedającego.

5. Sprawdź aktywność innych inwestorów w miejscowości

Wiedza na punkt sukcesów stosowanych przez kolejnych inwestorów w konkretnej okolicy widać nie stanowi wysoce oczywistym benchmarkingiem, a z pewnością wesprze w podjęciu decyzji o wyborze lokalizacji. Jeśli inni sobie odpowiednio radzą w danej lokalizacji to świadczy, że okolica ma potencjał i że ty też możesz odnieść sukces.

6. Przeprowadź analizę wskaźników i trendów rynkowych

Analiza wskaźników i trendów ułatwi ci zobaczyć długoterminową perspektywę rozwoju danej okolicy. Informacje też są szczególnie kluczowe dla inwestorów kupujących pod wynajem, gdyż mówią one potencjalnego popytu na lokum w przyszłości. Dla inwestorów, którzy sprawiają z zamiarem szybkiej odsprzedaży dane obecne są o tyle ważne, o ile chcą oni na dłużej połączyć się z biznesem oraz z konkretną okolicą.

Istotne wskaźniki dotyczą wielkości zaludnienia, zatrudnienia, zabudowy i wzroście infrastruktury. Gdyby jesteśmy wzrost populacji na konkretnym obszarze, zatem będzie się z ostatnim całkowicie wiązać wzrost zapotrzebowania na utrzymania. Również na odwrót, gdy jest jeszcze mniej ludzi to zlecenie na mieszkania będzie malało. Jak na określonym terenie chce się pojawienie każdego dużego pracodawcy (np. budowa dużego zakładu, strefy ekonomicznej, etc. ) toż będzie uważało niebywały nacisk na okolicę. Nowe miejsca pracy przyciągają nowe talenty. Często jeszcze w takich przypadkach kadra kierownicza odkłada się do niedawnej pozycji i chce mieszkań. Rozwój infrastruktury oraz stanowi silny przychód na lokalizację, gdyż uatrakcyjniają okolicę dla potencjalnych klientów.

7. Wybierz grupę docelową

Czy kupowanie pod wynajem różni się czymś z kupienia na swój użytek? Odpowiedź brzmi: tak. Dlatego zanim zdecydujesz się na zakup warto by zastanowił się nad grupą docelową. Kto obecnie wynajmuje stania w Polsce także która jest własność lokalizacji dla twojej grupy docelowej? Siedzenia w serce zawsze bawiły się najogromniejszym zainteresowaniem wynajmujących również obecne w najściślejszym czasie raczej się nie zmieni. Stania w środowiskiem to oferta dla małych singli, studentów, menadżerów. Miejsca w dzielnicach bliskich centrum, dobrze skomunikowanych, dużo na nowoczesnych, zamkniętych osiedlach. To życia wybierane przez młode rodziny, firmy także bardziej zamożnych pracowników. Miejsca w otoczeniu uczelni toż niezwykła możliwość dla studentów. Przebywania w bardziej odległych, a dobrze skomunikowanych z miasta dzielnicach to możliwość dla mniej zamożnych grup.

8. Posłuchaj siebie

Czasem daje mi się wejść do bycia oraz nawet nie potrzebuję go patrzeć, by po prostu wiedzieć, że zatem stanowi wtedy. Czasem oglądam mieszkanie, które wykonywa wszystkie ustalone kryteria, tylko po prostu go nie czuję. Możesz więc nazwać intuicją, siódmym zmysłem, wyczuciem, gdy tylko chcesz. Ja to nazywam z angielska ‘feelingiem’. Jeśli nie ma feelingu nie ma transakcji. Także jest lokalizacją. Niektórych okolic po nisku nie rozumiem. A więc nie ma szans, by na taką lokalizację się zdecydować. Nie istnieje wówczas prawdopodobnie każde naukowe podejście, ale ‘feeling’ jak do ostatniej chwile mnie nie zawiódł. Jeżeli nie czujesz danej okolicy, to niezależnie od zgodności pozostałych parametrów, po prostu nie przyjmuj się na nią. Gwarantuję, że będziesz o moc szczęśliwszy, a co za tym chodzi odniesiesz większy zysk, w przestrzeni co do jakiej masz racja parametrów.

O admin

Zobacz także

Zakup nieruchomości jak każdego problemu prawdopodobnie stanowić poprzedzone targowaniem się ze sprzedającym.

Reklama: Deweloperzy Bydgoszcz Kiedy powinniśmy „przycisnąć”? Poza „standardową” propozycją niewielkiego obniżenia ceny okazją do negocjacji …