Główna / Nieruchomości / Transakcje na zbycie nieruchomości popularnych w Polsce w 2016 roku wyniosły blisko 4,6 mld euro.

Transakcje na zbycie nieruchomości popularnych w Polsce w 2016 roku wyniosły blisko 4,6 mld euro.

Reklama: Deweloperzy Bydgoszcz

Transakcje na zbytu nieruchomości komercyjnych w Polsce w 2016 roku wyniosły blisko 4,6 mld euro. Polska więcej była prowadzącym w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem umowie na placu nieruchomości komercyjnych. 

Wartość transakcji na zbycie nieruchomości handlowych w Polsce w 2016 roku wyniosła blisko 4,6 mld euro. To najznaczniejszy wynik od rekordowego 2006 roku. Jak płynie z zgromadzonych danych największą dawka transakcji stanowiły nieruchomości handlowe – 43 proc. i biurowe – 39 proc. 

W Polsce zawarto co trzecią transakcję w obszarze. Na nowym miejscu odnalazłyśmy się Czechy (ok. 30 proc. udziału w rynku). Dużą dynamikę wzrostu można określić na Węgrzech, gdzie w ujęciu rocznym wartość zawartych tam transakcji wzrosła ponad dwukrotnie. Podkreśliła, że wszystek świat Europy Środkowo-Wschodniej zanotował wzrost na etapie 40 proc.

Dane z raportu wskazują, że ubiegły rok był więcej rekordowy i dla deweloperów mieszkaniowych pod względem liczby sprzedanych i wpisanych do sprzedaży lokali. W otoczeniu rocznym liczba sprzedanych mieszkań wzrosła o ponad 20 proc., a nabywcy kupili ponad 62 tys. nowych lokali. Deweloperzy oddali niemal 78,5 tys. nowych mieszkań. O 10 proc. wzrosła i liczba uzyskanych przez nich praw na platformę. Prognozuje się, iż w 2017 można jeszcze spodziewać się wysokich wyników.

Popyt na rynku domowym to z jednej strony efekt uważających się niskich stóp procentowych, wielkiego zajęcia ze części inwestorów prywatnych i jeszcze popularności programu MdM.

W 2016 roku przeznaczono do użytku rekordową powierzchnię biurową, która wyniosła aż 900 tys. m.kw. Znaczy to, że łączna powierzchnia biurowa w Polsce przekroczyła już 9 mln m.kw. Należy zwrócić uwagę, że sektorem generującym popyt na powierzchnię biurową w Polsce jest rynek usług profesjonalnych dla biznesu.

Nowych inwestorów w obecnym rynku przyciąga rozwinięta infrastruktura, duża suma wykwalifikowanych absolwentów uczelni wyższych oraz niższe koszty pracy niż w Europie Zachodniej. To tłumaczy się na coroczny wzrost popytu na placu nieruchomości biurowych.

Najwięcej biur występuje w Stolicy, Krakowie, Trójmieście, Łodzi natomiast we Wrocławiu.

W 2016 roku dano do użytku 460 tys. m.kw. powierzchni handlowych. Eksperci prognozują, iż ostatni rok że żyć coraz lepszy.

Twórcy raportu zauważyli również, że w Polsce dynamicznie utrzymuje się rynek hotelowy. Przede każdym za sprawą stabilnego wzrostu gospodarczego, rosnącej popularności Polski jako kierunku wakacyjnego i rozwoju turystyki medycznej. Innym ważnym elementem jest rozwój sektora centrów usług wspólnych i profesjonalnych usług dla biznesu. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego liczba skategoryzowanych hoteli w Polsce przekroczyła 2450 a liczba pokoi 126 tys. Zaledwie 14 proc. celów to hotele sieciowe, podczas jeśli w obcych krajach jest to dosyć 30 proc.

Inwestorzy chętnie lokują pieniądz w branży magazynowej. Polska, ze powodu na indywidualne centralne położenie i coraz doskonalszą również bardziej rozbudowaną sieć dróg i autostrad, stanowi mocno idealnym znaczeniem dla firm logistycznych. Obecnie powierzchnia magazynowa przekracza tu 11 mln m.kw. W instalacji jest dalsze 1,5 mln – z czego 75 proc. jest już wynajęte.

O admin

Zobacz także

W układu tego roku oddano do użytku ponad 80 tys. nowych mieszkań

Reklama: Mieszkania na sprzedaż Bydgoszcz W układu zeszłego roku przekazano do celu ponad 80 tys. …