Główna / Nieruchomości / Używając do marż deweloperów w poszczególnych miastach z razu można zobaczyć, że są zbliżone do siebie.

Używając do marż deweloperów w poszczególnych miastach z razu można zobaczyć, że są zbliżone do siebie.

Reklama: Nowe mieszkania na sprzedaż Bydgoszcz

Chodząc do marż deweloperów w konkretnych miastach od razu można stwierdzić, iż są dopuszczone do siebie. Wysoka, bądź niewielka marża mówi o kondycji danego rynku także o strukturze kosztów. Przykładowo – w Krakowie średnie marże wynoszą 25 proc. Deweloperzy potrafią sobie przyzwolić na zdobycie ceny, gdyż w przyrównaniu do Krakowa czy Poznania nieco mniej odpowiadają za grunty. Z zmianie w Łodzi, gdzie udział podłodze w wartości mkw. bycia jest najsłabszy spośród analizowanych miast, niskie marże świadczą po nisku o słabej kondycji lokalnego rynku mieszkaniowego.

Choć 20 proc. marża płaci się duża warto dodać, że złote czasy dla branży deweloperskiej już dawno minęły. Największe zyski firmy odnotowywały pod koniec 2007 także na wstępie 2008 roku, czyli na tzw. górce cenowej, przy znacznie dużym popycie, rozkręconej historii kredytowej, kiedy ceny mieszkań rosły nieomal z dnia na doba. W Stolicy w cenie wynoszącej około 8200 zł, średnia marża stanowiła 2000 zł, a zatem 25 proc. Dawały się ale i projekty, gdzie oczywiście wyniki były daleko, wiele większe – sięgające nawet i 40 proc.

Obecnie mieszkania znów dużo się sprzedają, jednakże ich wartości od co parę roku łatwo się nie zmieniły. Wszystko dlatego, ze którymkolwiek z pierwszych motorów rynku deweloperskiego jest dzisiaj program Bycie dla Początkujących, który co prawda zapewnia deweloperom sprzedaż, ale oczekuje na nich albo obniżkę kosztów, albo spotkanie z marży. Ten ważny scenariusz firmy próbują realizować przez poszukiwanie tanich gruntów, co nie wciąż jest dodatkowe.

Wg REAS w II kw. 2015 rekord sprzedaży (w kontakcie do 1 kw. 2015) został pobity o 11 proc. Pomimo to stania nie drożeją. Deweloperzy dużo ostrożniej podchodzą teraz do polityki cenowej – obawiają się nadpodaży i zmiany pozytywnych czynników (m.in. wzrostu stóp procentowych) , jaka mogłaby uderzyć w popyt na miejsca.

O admin

Zobacz także

Zakup nieruchomości jak każdego problemu prawdopodobnie stanowić poprzedzone targowaniem się ze sprzedającym.

Reklama: Deweloperzy Bydgoszcz Kiedy powinniśmy „przycisnąć”? Poza „standardową” propozycją niewielkiego obniżenia ceny okazją do negocjacji …