Główna / Świat / Sport / Według ostrożnych szacunków nawet 4 mln Polaków idzie

Według ostrożnych szacunków nawet 4 mln Polaków idzie

Według ostrożnych szacunków nawet 4 mln Polaków idzie po miejskich chodnikach, parkowych alejkach, leśnych ścieżkach, i czasami choćby ostrych górskich szlakach. Wielu zamierza dopiero rozpocząć sprawę z bieganiem. Podpowiadamy, w co się zaopatrzyć, żeby ten sport uprawiało się miło, zdrowo i łatwo. 

Bez wątpienia bieganie to sama z najlepszych form aktywności fizycznej. Długo można liczyć jego cechy: poprawia kondycję, uaktywnia pracę całego systemu, usprawnia funkcjonowanie serca, płuc, mięśni kończyn dolnych i obręczy biodrowej, obniża poziom złego cholesterolu, a także zapobiega rozwojowi osteoporozy. Jakby obecnego istniałoby kilka, regularne przebieżki pozytywnie działają na samopoczucie oraz idą uniezależnić się od stresów czy istniej lękowych. 

Ten sport da nam dużo zalecie, ale pod warunkiem, że do treningów podejdziemy dobrze i odpowiedzialnie. Przede wszystkim musimy zadbać o odpowiednie buty. Oczywiście nawet w prostych trampkach czy tenisówkach damy radę przebiec całkiem długi dystans, ale konsekwencją tegoż będą: szybsze zmęczenie, otarcia, uszkodzenia paznokci, bóle nóg i stawów (oraz czasami nawet kręgosłupa) czy kontuzje, zwłaszcza ścięgna Achillesa – jego uszkodzenie lub uszkodzenie może powodować koniecznością unieruchomienia nogi nawet na parę tygodni. 

Jakie buty wybrać? Dużo osób przedstawia się marką, wyglądem czy kolorem, zapominając o tym, że najważniejsza jest ich funkcjonalność. W ciekawych sklepach sportowych możemy wykonać wideoanalizę, która pomoże określić typ nogi i wskaże, jak kształtuje ona podczas biegu. Dzięki temu dowiemy się, jaki rodzaj obuwia wybrać, by trening stanowił wyjątkowo funkcjonalny, a my odpowiednio zabezpieczeni przed ewentualnymi urazami.

Jednak nawet najbardziej profesjonalne buty nie zawsze zabezpieczą przed zmorą wielu biegaczy, czyli odciskami i otarciami stopy. Zatem warto mieć zawsze przy sobie plastry, np. z dodatkiem kojącego aloesu, które pomogą przy otarciach, natomiast też wodoodporne, doskonale zabezpieczające ranę. Pamiętajmy, aby nasza apteczka była stale dobrze zaopatrzona.

W co też powinien zaopatrzyć się początkujący biegacz? Oprócz butów kluczowe są jeszcze pozostałe czynniki garderoby. Strój winien być w miarę luźny, jednak przede wszystkim przygotowany z produktu gwarantującego optymalną regulację wilgoci i swobodne oddychanie skóry. Wielu zwolenników mają spodnie, bluzy czy koszulki termoaktywne, pozwalające na prowadzenie stałej, naturalnej temperatury ciała. W trakcie wysiłku fizycznego chronią przed wychłodzeniem organizmu, izolując od warunków atmosferycznych przy jednoczesnym wysokim poziomie wentylacji zapewniającej odprowadzenie potu na zewnątrz.

Innym ciekawym wynalazkiem są skarpety kompresyjne, które podczas biegu stopniowo uciskają żyły, co przyspiesza metabolizm i poprawia przechodzenie w mięśniach łydki, a w skutku powoduje szybszą regenerację po sportu i zwiększenie skuteczności w trakcie jego trwania.

Biegające kobiety powinny zaopatrzyć się w profesjonalny biustonosz sportowy, który o 80 proc. redukuje ruchy piersi podczas treningu (zwykły stanik ale o 30 proc.), co zabezpiecza przed utratą jędrności, otarciami, i nawet bólami pleców. 

Warto te pomyśleć o okularach przeciwsłonecznych, chroniących oczy przed szkodliwym światłem i owadami, a jeszcze czapce, która w lecie zabezpieczy przed przegrzaniem, zaś w zimie zatrzyma słońce i zabezpieczy głowę przed zimnem.

Podczas procesie nie możemy zapominać o uzupełnianiu płynów, ponieważ w różnym razie narażamy się na odwodnienie. W handlach sportowych znajdziemy duży wybór tzw. camelbacków, czyli pojemników na napój, które zakładamy na plecy a dzięki owemu nie musimy biegać z butelką w dłoni.

O admin

Zobacz także

Biegasz już z każdego czasu, kilka razy w tygodniu, regularnie, może mało codziennie.

Biegasz szybko z pewnego czasu, parę razy w tygodniu, regularnie, może niemal codziennie. Swoje wysiłki …