Główna / Świat / Sport / Wiosna i lato to świetna czas na rower

Wiosna i lato to świetna czas na rower

Wiosna i lato to klasyczna czas na rower, więc niebawem wielu spośród nas postanowi wybrać się na uwagę rowerową trochę wysoce niż okolice domu. Jeśli zamierzamy w drogę wyjechać autem, zatem o wcześniej zastanowić się nad metodą bezpiecznego transportu. Do wyboru istnieje trochę rodzajów przewozu rowerów. Od nas chce, czy zamontujemy je na dachu, na tylnej klapie czy zainstalujemy w strefie bagażowej.

Jeśli zależymy zadbać o spalanie paliwa naszego autobusu na ulicy znacznie dużo przewieźć rowery w auta w strefy bagażowej. Złożenie tylnych siedzeń ułatwia zmieszczenie rowerów w bocznej części pojazdu, jednak podczas kolizji są one wysokim zagrożeniem dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażera. Bagaże nie mogą się przemieszczać. Powoduje to wyjątkowe niebezpieczeństwo, a jednak wyjazd na rowery tworzy być tematem zdrowego stylu zarabiania.

Na placu osiągalne są liczne rozwiązania pozwalające przewozić rowery na zewnątrz samochodu. Wśród nich znajdziemy bagażniki umieszczane na dach, na hak oraz na klapę bagażnika. Wybór jest ogromny. Jak więc się zdecydować?

Przed wyborem bagażnika rowerowego należy się zastanowić czy chcemy przewozić tylko rower, czy ponadto będziemy wybierali skorzystać bagażnik bazowy do transportu innego rodzaju sprzętu (np. deski windsurfingowej lub nart). W wczesnym wypadku możemy zdecydować się na bagażnik nakładany na haku holowniczym czyli na tylnej klapie samochodu. Jeśli natomiast chcemy, żeby bagażnik stanowił niezwykle uniwersalny musimy zdecydować się na belki bazowe nakładane na dachu samochodu. Właśnie na tych belkach zamocujemy uchwyt rowerowy.

Przyjmując się na bagażnik przeznaczony ale i wyłącznie do przewozu rowerów możemy skorzystać z propozycji bagażników na tylną klapę. Wymagamy natomiast sprawdzić, czy własny samochód pozwoli na wykonanie takiego bagażnika. Możliwość wykorzystania i wybór bagażnika na tył związany jest od konstrukcji pojazdu.

Warto też wiedzieć o tym, że wg badań przeprowadzonych przez niemiecki ADAC, przy przewożeniu 3 rowerów zużycie paliwa najbardziej wzrasta kiedy wykorzystujemy bagażnik na tylną klapę. Jednak więc nie najważniejszy aspekt przewozu rowerów, w nowych realiach na zapewne nie jest bez znaczenia.

Chcąc zastosować bagażnik montowany na hak holowniczy musimy umieć samochód w niego urządzony lub doliczyć koszt montażu haka do ceny bagażnika. Zastosowanie takiego podejścia pamięta zawsze nasze pociechy. 

Bagażnik stawiany na hak pozwala wziąć się do bagażnika bez usuwania z niego rowerów. Wadą tego rozwiązania jest ograniczanie widoczności świateł i tablicy rejestracyjnej samochodu.

Z tej okazji większość bagażników na hak wyposażonych jest w tablice świetlne lub istnieje możliwość dokupienia tablicy świetlnej.

Jeżeli mamy w perspektywy dostarczać nie tylko rowery, a inne akcesoria warto przemyśleć o czymś bardziej powszechnym. Są tu zastosowanie bagażniki dachowe. Wybór tego rozwiązania miesza się z zakupem belek realizowanych w poprzek dachu a również uchwytu rowerowego.

Dobierając uchwyt musimy zwrócić opinię na takie strony naszego roweru jak: moc oraz kształt ramy, jego ciężar, i nawet wysokość opony wraz z felgą (niektóre paski mocujące koło mogą wykazać się za niewielkie). Są również rowery, których ramy nie mogą stanowić ściskane szczękami uchwytów rowerowych. Trzeba wówczas wybrać inne rozwiązanie – np. uchwyt rowerowy chwytający za widelec.

Bagażnik rowerowy na dachu to rozwiązanie bawiące się najogromniejszą popularnością wśród użytkowników. Załadunek nawet 4 do 5 rowerów na dachu nie jest problemu, zwłaszcza dla posiadaczy lekkiej i małej wysokości aut.

Jeśli natomiast w przyszłości postanowimy przewozić narty, deski, kajak czy inne elementy wystarczy tylko dokupić odpowiednie uchwyty i urządzenia, jak boxy dachowe, uchwyty do nart itp. Decydując o wyborze bagażnika i akcesoriów warto wspominać o ubezpieczeniu rowerów a samego bagażnika przed kradzieżą. To pozwoli uniknąć przykrych rozczarowań.

O admin

Zobacz także

Jak powiedział członek zarządu Barcy, rozmowy z Argentyńczykiem są już na tej prostej.

Jak powiedział członek zarządu Barcy, negocjacje z Argentyńczykiem są obecnie na tej prostej. Sprawą, nad …