Główna / Dla domu / Wymiary bram garażowych. Jak właściwie wybrać bramę? Najpierw trzeba ustalić w skrócie, jaki wymiar bramy garażowej jest pomocny.

Wymiary bram garażowych. Jak właściwie wybrać bramę? Najpierw trzeba ustalić w skrócie, jaki wymiar bramy garażowej jest pomocny.

Reklama: Bramy garażowe Bydgoszcz

Wymiary bram garażowych. Jak prawidłowo dopasować bramę? Najpierw trzeba ustalić w skrócie, jaki wymiar bramy garażowej jest obowiązkowy. Później należy jeszcze dobrać rodzaj bramy. Do możliwości masz bramy segmentowe, bramy uchylne lub rozwieralne.

Zwykle bramę zajmuje się w ostatnim samym momencie co okna i drzwi, lub jeżeli chcesz zamknąć stan surowy. Budynek jest więc już wzniesiony. Firma sprzedająca bramy garażowe musi zrobić obmiar otworu, zanim zamówienie zostanie zaakceptowane i przekazane do realizacji. Zdarzają się to czasem trudne momenty. Że się okazać, że otwór jest za mały czy zbyt długi do planowanej bramy. Nie planuje problemu, gdyby istnieje wówczas odpowiedź taka, że można dobrać inny wymiar. Wyjściem z sprawy potrafi być same zamontowanie bramy innego typu, niż wcześniej chciałbyś kupić, ponieważ tabele rozmiarów dla danych rodzajów bram się różnią.

Wymiary otworów dla bram garażowych

W planach gotowych wielkość bramy jest często dodawana do powierzchnie garażu a pełnego domu. A najczęściej nieduży garaż ma bramę o szerokości 180-190 cm, oraz duży – 230-270 cm. Do garażu, w którym zawiera być samochód i motocykl, zgłasza się bramę o szerokości na przykład 300 cm. Niestety, daje się, że te przejawy nie są zgodne z tabelami producentów.

Na rynku są dostępne bramy garażowe o szerokości od 180 do 600 cm (podwójna) i wysokości od 200 do 350 cm. Najmilsze a najczęściej kupowane bramy są wysokość 200-260 cm, a szerokość 200-250 cm (pojedyncza) i 400-500 cm (podwójna). Wysokość 212,5 czy 225 cm pozwoli wygodnie wjeżdżać go garażu wysokim samochodem terenowym, a 237,5 cm – autem z bagażnikiem na dachu. Jeśli natomiast prowadzimy działalność finansową oraz bierzemy samochodów dostawczych, pewno istnieć niezbędny wjazd o wysokości dość większej, sięgającej blisko 300 cm. Producenci są własne tabele rozmiarów (podawanych w milimetrach). Tabela wymienia wysokości różniące się skokowo o 10 cm (bramy najniższe), 12,5 cm (średnie – najpopularniejsze) i 15 cm (najwyższe). 

Dwa najważniejsze wymiary, które powinien sprawdzić podczas zamawiania bramy garażowej, to pewnie szerokość i wysokość otworu. Następne dwa równie istotne to wysokość ściany nad otworem i wielkość filarków po bokach otworu. Toż do nich osadza się bramę. Etapy te wymagają być wtedy duże i stałe. Gdy otwór jest zbyt wielki, jego zwężenie przez nadlanie betonu czy podmurowanie połówki cegły nie tworzy w rachubę. Podkuć otwór czasem można, lecz to je i stosuje brud i bałagan na platformę. Jednak jeśli ściany są skończone na przykład z pustaków ceramicznych, nie potrafimy tego dokonać, bo pokruszone fragmenty nie będą atrakcyjne.

Bramę należy lokować w już gotowym garażu. Ściany oraz sufit winnym być otynkowane i pomalowane. Jedynie glify mogą stanowić niewykończone. Jeśli chcesz zastosowanie bramy otwieranej automatycznie, instalacja elektryczna musi być wywołana w dogodne miejsce jeszcze przed otynkowaniem garażu. Brama otwierana do góry jest napęd umieszczony pod sufitem, czyli tam pragnie być zawarta instalacja. Powinien mieć, że jej odległość od otworu zależy od wielkości bramy, typu zachowania i długości napędu. Coraz częściej dostosowuje się dodatkowe urządzenia do obsługi bramy, na dowód klawiaturę kodową, przycisk wyłącznika, fotokomórki. One ponad wymagają odpowiedniego zasilania i potrzebujesz umieć, gdzie będą dane.

Potrafią być budowane przed otworem czyli w dole. Zwykle opiera się je niezbyt dokładnie w dole, tak że są zlicowane ze ścianami obok. Takie bramy są często tworzone z drewna. Są wcale duże, to wymagają dużej konstrukcji. Rama ościeżnicy może zawierać 4-5 cm szerokości. W wypadku montażu wewnątrz otworu stracisz kilka centymetrów z jakiejś postaci w świetle wjazdu. Bramy rozwieralne można otwierać za pomocą napędu w form ramion poruszających skrzydłami. Siłowniki można zamontować na skrzydłach po części wewnętrznej. Jednak jeśli brama będzie się otwierać jedynie do kąta 90o, światło bramy pewno się znacznie zmniejszyć. Lepiej zamontować bramę w dole z silnikiem o ramionach łamanych. Siłowniki potrafią stanowić położone na granicy obok, lecz to wymaga co kilka kilkunastu centymetrów wolnej przestrzeni po obu stronach bramy dwuskrzydłowej.

Bramy uchylne

Są zakładane w dole lub zbyt nim, czyli wewnątrz garażu. Przeważnie są lekkie, stanowią tylko płaty blachy trapezowej na budów nośnej. Mają próg o wysokości trochę dużo 3 cm, dlatego przed montażem bramy powinna być szybko zrobiona wylewka w garażu. Można jeszcze zamówić bramę uchylną z gumową listwą dociskową. Kształtuje się je przyczynami naciągowymi danymi w prostych prowadnicach zamocowanych do granic po bokach. Brama unosi się i chroni pod sufitem prowadzona w prowadnicach poziomych. Żeby umieścić ją wewnątrz garażu, potrzeba 10-12 cm ściany nad otworem oraz po bokach. Aby zamocować ją w dole, na danie prowadnic potrzeba będzie dać 4-6 cm wysokości ściany. Zmianą jest brama uchylna z napędem, którą można ulokować w otworze dążącym do sufitu. Podczas montażu musisz mieć, że ościeżnica, prowadnice z zespołem tworzącym i próg zajmą sporo przestrzeni. Światło przejazdu zmniejszy się o kilka więcej kilkanaście centymetrów na wielkość i wielkość.

Bramy segmentowe

Można je dodawać w otworze lub za nim. Wielu producentów w bramach mniejszych (do 300 cm szerokości także do 250 lub 262,5 cm wysokości) montuje sprężyny naciągowe, a do bram ważnych i dużych, zaleca skrętne. Są również producenci, którzy dają wyłącznie ten drugi rodzaj. Przy sprężynach naciągowych ściana nad otworem musi mieć wysokość min. 17 cm. Sprężyny skrętne mogą stanowić instalowane w mało pozycjach zależnie od wielkości dostępnej przestrzeni pod sufitem. Prowadzenie znane ze racjami umieszczonymi poziomo z przodu bramy nad otworem można stworzyć, jak jest tam wolne miejsce o wielkości od 21 cm. Czy można stworzyć prowadzenie niskie z zespołem sprężyn skrętnych umieszczanych na suficie na efekcie prowadnic, równolegle do otworu. Wtedy minimalna wysokość ściany nad otworem to 13 cm. Jeżeli posiadasz kilka miejsca, a co kilka 8 cm wysokości, rzuca się niskie robienie z silnikiem szynowym. Gdy garaż jest znacząco szeroki przeprowadza się prowadzenie wysokie.

Brama segmentowa boczna

Bramy segmentowe wytwarza się zarówno w możliwości bocznej, więc jako otwierane na bok. To cenniejsze rozwiązanie, ale wygodne, gdyż taka brama może spełniać rolę drzwi. Prowadnice są stawiane na przeszkodzie nad otworem a z końca bramy również w posadzce. Na zamocowanie prowadzenia przydatna jest strefa o wielkości około 10 cm, za to fragment ściany, na jakiej będzie napęd, powinien być co najmniej 20 cm szerokości. Lepiej, żeby przed montażem bramy bocznej podłoga w garażu nie była gotowa, bo wtedy można również zrobić próg zagłębiony w ziemi.

Bramy rolowane (roletowe)

Najczęściej montuje się je w garażu, czyli za otworem. Możliwe istnieje ponad umieszczenie bramy w otworze, ale musiałby on trwań daleko wysoki, bo sporą ilość światła przejazdu zajęłaby kaseta. Ten sposób bramy zamocowanej przed otworem obecne sezonem ta deska ratunku, w formie skoro nie możesz użyć żadnej innej. Płaszcz bramy zwija się do kasety z wałkiem wewnątrz czy na nieubezpieczony wałek. Wielkość kasety zależy od wielkości bramy – im piękniejsza brama, tym znacznie roletek musi się zmieścić w bębnie. Do montażu kasety bram roletowych standardowej wysokości pomocna jest ściana o wysokości 30 cm nad otworem i filarek o wielkości około 20 cm po tej cesze, po której będzie umieszczony napęd. Brama roletowa boczna wymaga podobnych warunków montażowych jak segmentowa tego gatunku.

O admin

Zobacz także

W ostatnich czasach jeszcze częściej gramy w budynku

W teraźniejszych czasach coraz częściej działamy w zakładu, zazwyczaj przy komputerze czy wykonując innego rodzaju …