Główna / Nieruchomości / Zakup nieruchomości jak każdego problemu prawdopodobnie stanowić poprzedzone targowaniem się ze sprzedającym.

Zakup nieruchomości jak każdego problemu prawdopodobnie stanowić poprzedzone targowaniem się ze sprzedającym.

Reklama: Deweloperzy Bydgoszcz

Kiedy powinniśmy „przycisnąć”? Poza „standardową” propozycją niewielkiego obniżenia ceny okazją do negocjacji winnym być wszelkie uchybienia, które dotyczą obiektu transakcji.

Na początek cenna uwaga. Zdecydowanie łatwiej będzie nam zbić cenę na zbytu wtórnym niż na pierwszym. Z możliwościach NBP na fakt przystępnych stawek działce w miastach wojewódzkich wynika, że firmy deweloperskie sprzedając bycia nowe, nie są chętne do obniżek. Różnice pomiędzy cenami transakcyjnymi i ofertowymi są niewielkie.

Chodzi o kwoty rzędu maksymalnie 200-300 zł/ m kw. Najczęściej występują one z najnowszych promocji, upustów itp. Deweloper chętniej „zejdzie” z ceny, w spraw zakupu pakietowego – tzn. gdy inwestor kupuje kilka mieszkań naraz. Na zniżkę mogą żądać te ci, którzy np. wpłacają od razu całość ceny, albo większą ilość.

Na razie jeszcze ciągle trwa dobra koniunktura na placu pierwotnym, co zniechęca firmy do obniżek. Popyt jest cenny, ciągle jeszcze wspierany programem MDM. Tak więc – z danych NBP za III kw. 2016 wychodzi na przykład, iż w Stolicy ceny transakcyjne są mniejsze od ofertowych tylko o 100 zł (7800 – 7700). We Wrocławiu różnica wynosi trochę więcej 150 zł (6330 – 6160), natomiast w Krakowie nieco więcej 200 zł (6520 – 6300).

Na targu wtórnym różnice wartości w kolekcji i umowie są wiele większe. Przykładowo – wg NBP w Stolicy czynią one aż 1500 zł/ mkw. (8800 – 7300). We Wrocławiu istnieje wówczas 700 zł (6000 – 5300), natomiast w Krakowie 1000 zł (6800 – 5800). Jak wtedy widzimy, kupując mieszkanie używane można polegać na ostatnie, że uda się sporo utargować. Jak jest ku temu możliwość?

Zły stan techniczny

Można zakładać, że oferent wystawił cenę z górką, więc siłą rzeczy daje szansę lekkiej zniżki. Jeżeli natomiast chcemy utargować więcej, oryginalnym i dokładnie uzasadnionym powodem będą choroby techniczne bycia. Mowa nie jedynie o nieruchomościach do remontu i ciężkich wadach – jak np. grzyb na przeszkodzie, instalacja do współprace itp.. Nieruchomości tego rodzaju tak z otwarcia są tańsze, ale ewidentne braki i uszkodzenia zawsze dają miejsce do dodatkowych negocjacji. Negocjować możemy i wtedy, gdy stan nieruchomości jest wystarczający, ale były nie stanowiła ona odświeżana, i np. jest wykończona materiałami teraz już postrzeganymi jako przestarzałe/niemodne. Konieczność przemalowania mieszkania, wymiany paneli podłogowych, starego typu płytek w łazience itp. i pewno istnieć czynnikiem obniżki ceny. To toż tyczy np. stolarki drzwiowej czy okiennej. Starego typu drzwi teraz szybko nie spełniają standardów, także drewniane stare okna. Można argumentować, że nieruchomość będzie wymagała dokapitalizowania.

To jedno tyczy części wspólnych. Jeżeli są one w opłakanym bycie potrafi zatem negatywnie informować o sąsiedztwie. Warto zatem generalnie dobrze zastanowić się nad zakupem. Inny punkt to wysokość np. funduszu remontowego. Nawet jeśli właśnie jest ograniczony, w postaci zapewne wzrośnie, by przeprowadzić niezbędne prace. Poza tym przeważnie zły stan budynku, klatek schodowych itp. obniża wartość nieruchomości. To i ten atut jest całkiem uzasadniony.

Wady miejsca i rozplanowania nieruchomości

To inna „grupa” argumentów, jakie potrafimy podnieść. Jeśli teren uważa się np. na 4 piętrze bez windy, będzie więc znane uchybienie, które odbije się na sytuacje życia ludzi. Jeśli np. sam z pokojów jest przechodni, zmniejsza to komfort zamieszkiwania i zmniejsza cenę nieruchomości pod rynek najmu. Jedno z miejsc pewno nie zostanie wynajęte. Kolejna potrzeba tego modelu to prosta kuchnia, czyli np. duży i mały przedpokój Ogromna większość klientach chce, by takie miejsce stanowiło obszerne plus ustawne.

Inna sprawa, jaką można podnieść, to ustawienie względem stron świata. Okna skierowane na północ oznaczają tyle, iż w własnym życiu będzie niemało światła. Z kolei okno na zachód to skuteczne popołudniowe słońce toczące się do mieszkania. W takim pokoju zapewne żyć trudno wytrzymać, zwłaszcza latem.

Wady lokalizacji

To więcej impuls do negocjacji cenowych. Jeśli działkę jest odsunięta od centrum, z brakami w połączeniach komunikacji miejskiej czy niewystarczającą infrastrukturą drogową, jednak można zatem zwiększyć, jako pretekst do obniżenia ceny. Podobnie, kiedy w towarzystwu jesteśmy poważne sąsiedztwo, np. budynki z domownikami nie cieszącymi się pozytywną opinią, głośny lub trujący zakład przemysłowy itp. Można domagać się obniżenia ceny oraz ze względu choćby na uszkodzenie młodzi w otoczeniu czy nieatrakcyjny obraz z okna.

Brak pomieszczeń dodatkowych

Wtedy istnieje ewidentny mankament, który jako wysoce powinniśmy podnieść. Jeśli do istnienia nie przynależy piwnica, miejsce postojowe czy balkon, znaczy toż po prostu tyle, że istnieje ono warte kilkadziesiąt tysięcy złotych mniej, bo tyle kosztują takie przestrzenie. Nawet jeżeli budynek starego typu nie miał balkonów, jednak można argumentować, że dziś istnieje okazję ich dowieszenia. Brak piwnicy to szczególnie oryginalny problem, jaki może chcieć konieczności wynajęcia z kogoś komórki, schowka itp. Wszystko to winno być pretekstem negocjacyjnym.

Negocjacje pozytywne

Powyższe argumenty, jakie potrafią stanowić przyczynkiem do negocjacji to tak kropla w morzu. Zagadnienie jest mocno potężne i tak obejmuje kwestie psychologii w zakładzie itp. Można kusić sprzedającego na mnóstwo sposobów. Znanym z nich jest gotowość natychmiastowego załatwienia transakcji. Jeśli czujemy, że komuś się „spieszy”, możemy zaproponować podpisanie umowy natychmiast, ale w wartości którą zaproponujemy.

O admin

Zobacz także

W układu tego roku oddano do użytku ponad 80 tys. nowych mieszkań

Reklama: Mieszkania na sprzedaż Bydgoszcz W układu zeszłego roku przekazano do celu ponad 80 tys. …